Belgesel sinemacı Can Candan davetli olduğu ders için gittiği Boğaziçi kampüsüne alınmadı

“Duvarlar-Mauern-Walls” belgeselini bir ders kapsamında tartışmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne davet edilen Can Candan, atanmış yönetimin yasakladığı gerekçesiyle kampüse alınmadı


Sabiha Çimen/Magnum Photos

Boğaziçi Üniversitesi’nde 14 yıl tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapan belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın işine, atanmış yönetim tarafından 16 Temmuz 2021’de son verildiği duyurulmuştu. Can Candan 18 Kasım 2021’de Duvarlar-Mauern-Walls (2000) belgeselini, Sosyoloji bölümünde Doğu Avrupa Semineri dersi kapsamında tartışmak için dersin hocası Dr. Öğretim Üyesi Saygun Gökarıksel tarafından davet edildi fakat üniversite kampüsüne alınmadı.

bianet‘in haberine göre Candan’ı davet eden Dr. Öğretim Üyesi Saygun Gökarıksel, dersinin bu nedenle aksadığını ve öğrencilerinin eğitim haklarının ihlal edildiğini belirtti ve tutanak tuttu.

Candan’ın kampüse alınmamasının ardından açıklama yapan Dr. Gökarıksel konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Bu dönem verdiğim Doğu Avrupa dersinde Candan’ın Berlin Duvarı’nı, insanları ayrıştıran diğer tüm duvarları anlatan belgeselini göstermeyi, deneyimlerini ve filmini öğrencilerimle birlikte tartışmasını istedim. Fakat Güney Kampüs girişinde bir anda çevremizi bir alay sivil polis sardı, polisler tutanak tutmamızı, güvenlik görevlileriyle konuşmamızı seyrettiler. Bugün bize kapıda ‘Yukarıdan, üniversite yönetiminden talimat var’ dışında bir gerekçe ya da herhangi yazılı bir belge gösterilmedi. Tutanağımızı tuttuk ve sonrasında meslektaşım Can Candan’ın çevrim içi katılımı ile dersimizi yaptık. Öğrencilerim ve benim için son derece verimli geçen bir ders oldu.”

Belgesel sinemacı Can Candan daha önce de 11 Ekim 2021’de, Boğaziçi Üniversitesi’ne girişinin engellendiğini duyurmuştu. Candan’ın ağustos ayında açtığı ve yürütmenin durdurulması talebini de içeren işe iade davası sürüyor.