Öztürk ve Bektaş’ın duruşmaları ertelendi

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yargılanan tiyatrocu Bülent Bektaş ile şair Fadıl Öztürk hakkında açılan davaların ilk duruşmaları görüldü


Yazıları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapma” suçlamasıyla yargılanan şair Fadıl Öztürk ile  sosyal medya paylaşımları nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ile terör örgütü propagandası yapma” suçlamalarıyla yargılanan tiyatro oyuncusu ve vicdani retçi Bülent Bektaş’ın davalarının ilk duruşmaları görüldü.

Ocak 2018’de evinde gözaltına alınan Artı Gerçek yazarı şair Fadıl Öztürk, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadaki savunmasında üzerine atılı suçları kabul etmedi. Öztürk hakkında sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar ve haberleri delil olarak sayan mahkeme heyeti mütala verdi. 2 Ekim’e ertelenen davanın avukatı Aysun Akşehirlioğlu, Öztürk’ün yurtdışı yasağının ve haftada bir gün karakolda imza vermesinin kaldırılmasına yönelik talepleri de mahkeme heyetince reddedildi.

2005 yılında vicdani reddini açıklayan tiyatrocu Bülent Bektaş’ın Afrin harekatına dair savaş karşıtı paylaşımları gerekçe gösterilerek yargılandığı davanın ilk duruşması ise Ankara 29. ACM’de görüldü. Brecht’in “Kardeşim Bir Pilottu” şiirini sosyal medyada paylaşması da iddianamede yer alan Bektaş savunmasında, antimilitarist bir birey olarak söz konusu paylaşımları yaptığını belirterek “Özgür bir ülkede yaşıyor olsaydık kimse özgürlükten söz etmezdi. Barış içinde bir ülkede yaşıyor olsaydık kimse barıştan söz etmezdi” dedi. Bektaş’ın avukatı, aynı zamanda Vicdani Ret Derneği Başkanı olan Gökhan Soysal, özellikle Bertolt Brecht’in savaş karşıtı bir şiirinin paylaşılmasının nasıl bir suç olarak değerlendirildiğini anlayamadığını belirterek “askere gitmeyin” çağrısının da bir hak olduğunu vurguladı.

Atılı suçlamaların altının boş olduğunu vurgulayan Soysal’ın beraat kararı talebi reddedilerek Bektaş’ın duruşması 6 Kasım’a ertelendi.