Batman alternatif filmlerden yoksun kaldı

Yılmaz Güney Sinema Salonu nedeni anlaşılamayan bir yangından dolayı kullanılamaz hale geldi. Sinemanın idari sorumlusu Dicle Anter, “Sinemanın tadilatı zamanında gerçekleşseydi, böyle bir yangın çıkmayabilirdi” dedi.


SUSMA/DİYARBAKIR

Batman Belediyesi’ne ait Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda geçen hafta yangın çıktı. Yangının nedeni henüz anlaşılamadı. Sinema salonu kullanılamaz hale gelirken salondaki film makinesi de yandı.

2005 yılından bu yana sinemanın idari sorumlusu olarak görev yapan Dicle Anter, salonda her gün film gösterdiklerini belirterek “Toplam 245 kişilik bir salonumuz vardı. Ayrıca üst katta da 26 koltuk yer alıyordu. Her sabah saat 11.00’de çocuklar için, yetişkinler için ise akşama kadar 4-5 seans film gösteriyorduk” dedi.

Vizyon filmlerinin yanı sıra Avrupa sinemasından ve alternatif sinema filmlerinden örneklerin de sinemada kendine yer bulduğunu söyleyen Anter, Yılmaz Güney Sinema Salonu’nun festival dönemlerinde de atölye çalışmalarına, tiyatro oyunlarına ve panellere ev sahipliği yaptığına dikkat çekti.

Batman Belediyesi’ne kayyum atanmadan önce sinemanın tadilatı için çalışma başlattıklarını anlatan Anter, şu bilgileri paylaştı: “Tadilat için ihale gerçekleşecekti. Ocak ayına kadar ihalenin ve tadilatın tamamlanmasını bekliyorduk. Ancak belediyeye kayyum atanınca ihale durduruldu. Bu nedenle yangın çıktığında sinema salonu kapalıydı. Aslında kayyumun da tadilat için bir ihale projesi hazırlığı içinde olduğunu biliyorduk. Tadilata ocak ayında başlanacaktı ancak nedense bir türlü gerçekleşmedi.”

Dicle Anter, sinema salonunun tadilatına başlansaydı belki de böyle bir yangının çıkmayacağını vurgulayarak yangının çıkış nedenin araştırıldığını belirtti. Anter, Batmanlı sinemaseverlerin alışveriş merkezlerindeki filmlere mecbur kalmasından dolayı da ayrıca üzgün olduğunu ifade etti.