Baroların mitingi öncesi Ankara’da tüm eylemlere yasak!

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kentte 15 gün süreyle tüm eylem ve etkinlikleri yasaklama kararı aldığını açıkladı


Çoklu baro teklifine karşı avukatların, 3 Temmuz Cuma günü Ankara’da gerçekleştireceği Büyük Savunma Mitingi öncesi 15 gün süreyle kentte eylem ve etkinlikler yasaklandı. Yasaklama kararı salgın gerekçe gösterilerek alındı. 

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar, Ankara Valiliğinin sitesinden duyruldu.  Açıklamada, eylemlerin yasaklanmasına ilişkin karar şu şekilde yer aldı: 

“İlimizde 15 gün süreyle 2911 sayılı Kanun kapsamında insanların toplu olarak bir araya gelmelerine neden olabilecek her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetlerin düzenlenmesinin  kısıtlanmasına…”

Son günlerde medyada sık sık gündeme gelen asker uğurlamalarına da dikkat çekilen karar metninde “Kurulumuzun 2020/2 ve 2020/4 sayılı Kararlarıyla salgından korunmak ve salgının yayılımını engellemek amacıyla vatandaşlarımızın çok yakın mesafede bir arada bulunarak hastalığı bulaştırma riski bulunduğu değerlendirilen taziye evleri, asker uğurlamaları vb. faaliyetlerin durdurulmasına rağmen, zaman zaman bu kısıtlamaların ihlal edildiği anlaşıldığından, bu kapsamda alınan tedbirlerin gözden geçirilerek gerekiyorsa ilgili kurumlarca önleyici ek tedbirlerin alınmasına karar verildi” denildi.

ANKARA BARO BAŞKANI: KARAR ANAYASAYA AYKIRI

Ankara Valiliğinin yasak kararını Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan Evrensel Gazetesi’ne değerlendirdi. Pandemi koşullarının gerekçe gösterilmesinin inandırıcı olmadığını söyleyen Sağkan, “Bu kararın açıkça yarın Ankara’da yapılacak olan son derece barışçıl, içerisinde hiçbir gayri yasal unsur taşımayan hak arama hürriyetimizin engellenmesine dönük bir bahaneyle üretildiğini düşünüyorum” dedi. Türkiye’de anayasal hakların ciddi bir tehlike altında olduğunu dile getiren Sağkan, “Ankara girişinde baro başkanlarına yapılan zulmün bir değişiği yarınki gösterinin engellenmesiyle tekrar ortaya konmuştur” diye konuştu.

Ankara Valiliği ile yaptıkları görüşmelerde başvurularını eksiksiz yaptıklarını ve tüm pandemi kurallarına eksiksiz uyacaklarını taahhüt ettiklerini söyleyen Sağkan, “Buna rağmen ‘15 gün süreyle’ diye ifade edilen bu gösterinin engellenmesi tamamen anayasaya aykırıdır” diyerek yasal başvuruda bulunacaklarını belirtti.