Barış Atay serbest bırakıldı

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan Barış Atay serbest bırakıldı


Twitter’daki paylaşımları nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ten başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan oyuncu Barış Atay serbest bırakıldı. Soma katliamı sonrası madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen dönemin Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in “özür” açıklamasına sosyal medyada tepki gösterdikten sonra hedef haline getirildiği için gözaltına alınmıştı.

Savcılıktaki ifadesinde, söz konusu paylaşımı Yusuf Yerkel’in özür dilemesi üzerine yaptığını belirten Atay, “Özrünü samimi bulmadım ama daha önemlisi bir suçun karşılığı özür değil yargılanmaktır” dedi.

Barış Atay, Yerkel’in “günah keçisi ilan edildiğini” öne sürerek “Olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık’ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti” şeklindeki sözlerine Twitter’dan tepki göstermiş ve “Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle ‘torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz’ falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz” demişti.
Atay’ın tepki gören bu mesajı Ahmet Hakan’ın Hürriyet’teki köşesine de konu olmuş, Hakan, “Lütfen bu adama haddini bildiriniz” başlıklı yazısında Atay’ı hedef göstermekle suçlanmıştı.