Barış akademisyeni Tuna Altınel tutuklandı

Barış Akademisyenleri’nden Tuna Altınel, Fransa’da katıldığı bir konferansta terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle Balıkesir’de tutuklandı


“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı için hakkında “terör örgütü propagandası” suçlaması bulunan Lyon 1 Üniversitesi Matematik Bölümü’nden Doç. Dr. Tuna Altınel, Balıkesir’de tutuklandı. Altınel’in tutuklanmasına gerekçe olarak Lyon’da düzenlenen ve aslında kendisinin sadece katılımcı olduğu, yani konuşmacı olmadığı bir konferansta “terör örgütü propagandası yapması” gösterildi.

Evrensel Gazetesi’ne konuşan Altınel’in avukatı Meriç Eyüboğlu, Altınel’in yurtdışına çıkacağı sırada havaalanında kendisine pasaportunda Balıkesir Valiliği tarafından konulmuş bir tahdit olduğu bilgisi verildiğini, Altınel’in dilekçe vermek üzere Balıkesir Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğini ve orada gözaltına alınıp tutuklandığını anlattı.

Barış Akademisyenleri Altınel’in tutuklanmasını sosyal medya hesaplarından şu şekilde duyurdu:

“Barış akademisyeni sevgili hocamız Tuna Altınel Fransa’da gerçekleşmiş bir konferans gerekçe gösterilerek TMK 7/2 suçlaması ile tutuklandı. Hocamız pasaportu üzerindeki tahdite dair bilgi almak için gittiği Balıkesir’de dün gözaltına alınmıştı.”