Bakur davası 29 Mayıs’ta

“Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan Bakur filminin yönetmenlerinden Ertuğrul Mavioğlu, bugün ifade vermek üzere Çağlayan’daydı. Mavioğlu, 29 Mayıs’ta Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek esas davada ifadesini vereceğini beyan etti…


Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan iddianame ile “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan Bakur/Kuzey filminin yönetmenlerinden gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, bugün ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeydi.

Mavioğlu mahkemede, ifadesini Batman’da 29 Mayıs’ta görülecek esas davada vereceğini beyan etti.

2015 yılında, 34. İstanbul Film Festivali’nde eser işletme belgesi olmadığı gerekçesiyle gösterimi engellenen ancak daha sonra birçok kentte gösterimi gerçekleşen Bakur belgeselinin yönetmenleri Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’e, filmin Batman gösteriminden sonra soruşturma açılmıştı. Mavioğlu ve Demirel, Batman Savcılığı tarafından açılan bu soruşturma kapsamında ‘“terör propagandası yapmak” suçundan yargılanıyor.

Çözüm sürecinin devam ettiği 2015 yılında PKK’nın geri çekilme sürecini ele alan Bakur’un ilk duruşması 29 Mayıs’ta Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.  Esas dava öncesinde, 8 Şubat Perşembe günü ise Çayan Demirel’in 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması var.