AYM’den Orhan Aydın’ın sosyal medya paylaşımları hakkında ‘ifade özgürlüğü’ kararı

AYM, sanatçı Orhan Aydın’ın Reza Zarrab hakındaki sosyal medya paylaşımları nedeniyle tazminata mahkum edilmesinin ‘ifade özgürlüğünün ihlali’ olduğuna karar verdi


Evrensel’de yer alan Metin Taşkıran’ın haberine göre Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, 2016 yılında banka dolandırıcılığı ve kara para aklama suçundan ABD’de tutuklanan Reza Zarrab hakında “Yemlediğiniz Reza Zarrab’ın İran’daki partneri Babek Zencani idama mahkum ediliyor, siz halen bu rezilin koynundan çıkmıyorsunuz” paylaşımında bulunmuştu. Orhan Zarrab hakında yaptığı bir başka paylaşımında ise “Reza Zarrab Türkiye’deki tüm mal varlıklarını satışa çıkarmış. Alan da şerefsizdir, hırsızdır, talancıdır aracı olan da” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaşımlar hakkında Zarrab, Orhan Aydın’a “kişilik haklarına saldırdığı” iddiasıyla dava açmıştı. Mahkeme Orhan Aydın’ın kullandığı ‘rezil’ ifadesi gerekçesiyle 3 bin TL manevi tazminat kararı vermişti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), “mahkemenin ifade özgürlüğü ile davacının (Reza Zarrab) şeref ve itibarının korunması hakkı arasında adil bir denge kurduğundan bahsedilemeyeceği değerlendirilmiştir” ifadelerini kullandığı kararında Orhan Aydın’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ve Aydın’a 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.