Artvin’de Cerattepe etkinliğine yasak

Artvin Çevre Platformu’nun düzenlediği Cerattepe Buluşması’na Artvin Valiliği’nden izin çıkmadı. Gerekçe, kamu esenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması…


Artvin’de devam eden madencilik faaliyetlerine ve Cerattepe’deki tahribata son verilmesi için Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan Artvinlilerin ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Artvin Çevre Platformu’nun düzenleyeceği etkinliğe Artvin Valiliği tarafından izin verilmedi. Cerattepe İçin Artvin Buluşması başlığı altında gerçekleşecek forum ve ardından Artvinli sanatçıların konserinden oluşan etkinliğin 19 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleşmesi planlanıyordu.

Yeşil Artvin Derneği tarafından yapılan izin başvurusunun reddedilme gerekçesi ise etkinlik tarihinin bayram tatiline denk gelmesi sebebiyle o günlerde yaşanacak yoğunluktan ötürü kamu esenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması.

Valilikten gelen iptal kararının tam metni ise şöyle:

“Yeşil Artvin Derneği tarafından 19/08/2018 günü saat: 11:00 ile 15:00 arası ilimiz sınırları dahilinde bulunan Kafkasör Mesire yerinde “Cerattepe için Artvin Buluşması” konulu forum düzenleneceği ve saat: 17:00 ile 20:00 arasında Kentpark’ta yöresel Artvin sanatçılarının katılımıyla konser verileceği ile ilgili Valilik Makamına izin talebinde bulunulmuştur Belirtilen etkinliğin yapılması istenilen tarih bayram tatiline denk gelmektedir. Kafkasör Mevkii ile Çoruh Park ilimizde vatandaşlarımızın ve çok sayıda turistin yoğun rağbet gösterdiği gezi ve mesire alanlarıdır. Hafta sonları ve özellikle bayramlarda bu bölgelerdeki yoğunluk oldukça artmaktadır. Kurban bayramı tatili sebebiyle ilimizde oluşacak aşırı yoğunluktan dolayı vatandaşlarımızın karşı karşıya kalabileceği mağduriyetin önlenmesi, kamu esenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun l 1/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 17. Maddesi uyarınca bahse konu etkinliklerin yapılması belirtilen tarihte uygun görülmemiştir.”