Antalya’da Ai Weiwei filmine sansür

Antalya Film Festivali’nin ilk yarışma filmi İnsan Seli’nin gösterimi, Türkçe altyazıda geçen ‘gerilla’ kelimesine tepki gösteren seyirciler nedeniyle durduruldu. Filmin yönetmeni, ülkesi Çin’deki sansüre karşı işler de üreten ve şu sıralar Sakıp Sabancı Müzesi’nin kapsamlı bir sergisiyle ağırladığı Çinli sanatçı Ai Weiwei…


Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 54.sü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Çinli sanatçı Ai Weiwei yönetmenliğindeki ilk yarışma filmi İnsan Seli’nin gösterimi, Türkçe altyazıda geçen ‘gerilla’ kelimesine bazı seyircilerin tepki göstermesi nedeniyle durduruldu.

65 milyon insanın savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle zorla yerlerinden edilmesini Afganistan, Bangladeş, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Irak, İsrail, Meksika, Pakistan, Filistin, Sırbistan, Suriye, Türkiye gibi ülkelerdeki görüntüler ve fotoğraflarla aktaran İnsan Seli’nin Türkiye’de geçen bölümünde ‘gerilla’ kelimesinin geçmesine tepki gösteren bazı seyirciler açık hava sinemasından ayrıldı. Birkaç dakika altyazısız devam eden filmin gösterimi, daha sonra filmle ilgili teknik sorunun çözülemediği gerekçesiyle durduruldu.