Antalya Film Festivali’ne tepkiler sürüyor

Uluslararası Aktörler Federasyonu, 21-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 54. Antalya Uluslararası Film Festivali’nin hiçbir etkinliğine katılmama kararı aldığını duyurdu


Antalya Büyük Şehir Belediyesi’nin düzenlediği Antalya Uluslararası Film Festivali’nde ulusal yarışma kategorisinin kaldırılmasının ardından gelen tepki ve protestolar sürüyor.

27-28 Eylül tarihlerinde Varşova’da toplanan Avrupa Birliği, Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve komşu ülkelerdeki oyuncu sendikalarını, dernek ve meslek birliklerini bir araya getiren Uluslararası Aktörler Federasyonu Avrupa Grubu (EuroFIA), Antalya Uluslararası Film Festivali’nin hiçbir etkinliğine katılmama kararı aldığını duyurdu.

Gazete Müstehak’ın haberine göre festival yönetiminin ulusal yarışma kategorisini kaldırmasını ‘ileriyi göremeyen bir karar’ olarak değerlendiren federasyon, bu kararı kınayan bir açıklama yayınladı.
Açıklamada, “Yerel otoritelerin kararlarını tekrardan gözden geçirmelerini ve Türkiye film endüstrisi için çok önemli olan bu saygın ve önemli yarışmayı eski haline geri getirmelerini ısrarla tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verildi. Geçen yıl festival kapsamındaki ulusal kısa film ve belgesel film yarışmalarının iptal edildiğinin, dolayısıyla festivalin ulusal karakterinin tamamen ortadan kaldırılmış olduğunun altının çizildiği açıklamada, “ulusal uzun metrajlı film yarışması” kategorisinin iptalinin Türkiye film endüstrisine yapılmış çok vahim bir darbe olduğu belirtildi.

Federasyon ayrıca, Türkiye sinema sektöründeki film yapımcıları, yapımcılar ve oyuncular tarafından, bu yıl 21-27 Ekim tarihlerinde 54.sü düzenlenecek festivalle ilgili başlatılan boykotu da desteklediğini açıkladı.

Uluslararası Aktörler Federasyonu yaklaşık 70 ülkedeki oyuncu sendikalarını, dernek ve meslek birliklerini temsil ediyor.