Amed Şehir Tiyatrosu yeni mekânında perde açtı

Diyarbakır’da 2017 yılında kayyım tarafından işten çıkarılan oyuncuların kurduğu Amed Şehir Tiyatrosu, sezonu yeni mekânında bir Dario Fo oyunuyla açtı


ÖZKAN KÜÇÜK

Dario Fo’nun Neredeyse Kadın: Elizabeth isimli oyununu Kürtçe’ye kazandıran Amed Şehir Tiyatrosu, yeni sezonu yeni mekânında açarak seyircisiyle buluştu.

2017 yılında kayyım tarafından Diyarbakır Belediyesi Şehir Tiyatrosu’ndaki işlerinden çıkarıldıktan sonra çalışmalarını Şanoya Bajêr a Amedê (Amed Şehir Tiyatrosu) adıyla, özel tiyatro olarak sürdüren topluluk, yaklaşık üç yıl boyunca eski bir iş merkezinin bodrum katında seyircisiyle buluşmaya devam etti. Son bir senedir yeni mekân kurmak için çalışan topluluk, pandemi koşullarının zorluklarına rağmen yeni mekânını sezonla birlikte açmayı başardı.

Amed Şehir Tiyatrosu’nun yöneticilerinden Berfin Emektar ve Yavuz Akkuzu ile yeni mekânlarını, pandemi sürecinde yaşadıkları zorlukları, Kürt tiyatrosunu ve özel tiyatroların pandemiyle birlikte artan sorunlarını konuştuk.

Oyunun yönetmenliğini de üstlenen Berfin Emektar Dario Fo’nun Neredeyse Kadın: Elizabeth (Hema Hema Jin:Elizabeth) oyununu sahneye taşıma motivasyonlarını anlatırken bu oyunda ağırlıkta kadın emeğine yaslandıklarını dile getirdi. Oyunda bir kadın karakteri canlandıran oyuncu Yavuz Akkuzu da Dario Fo ve İtalyan Halk Tiyatrosu formu ile özel bir ilişki kurduklarını dile getirdi. Oyunu Kültür İçin Alan destekleriyle sahneye koyduklarını söyleyen Akkuzu, kültür sanat alanında benzeri destek çabalarının artmasına ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.

İstanbul’da Teatra Jiyana Nû topluluğunun yine bir Dario Fo oyunu olan Bêrû isimli oyunlarının yasaklanmasına da değinen oyuncu Yavuz Akkuzu, yasağı Kürtçenin kamusal alanda kullanımından duyulan rahatsızlığa bağladı.

Berfin Emektar ise hayata muhalif bir yerden bakan Dario Fo’nun günümüz Türkiye’sinde yasaklanmasını normal bulduğunu söyleyerek yazarın daha önce Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü isimli oyunu yasaklandığında “Oyunumun Türkiye’de yasaklanması benim için ikinci bir Nobel’dir” dediğini hatırlattı.

Berfin Emektar ve Yavuz Akkuzu ile oyunun son provaları sırasında yaptığımız röportaja, oyunun prömiyerinden ve Amed Şehir Tiyatrosu’nun yeni mekânından görüntüler de eşlik ediyor.