Aktivist sanatçılara çağrı

Aktivistler için Dönüştürücü Sanat Projesi düzenleyicileri rezidans programı için açık çağrı yayınladı


Sanatçılar ve aktivistler tarafından üretilmiş bir sanat projesi olan Aktivistler için Dönüştürücü Sanat Projesi (Transformative Art Project for Activists – TAPA) rezidans programı için açık çağrı yayınladı.

Yayınladıkları açık çağrıda “Sanatımızı ve aktivizmimizi bizimle benzer motivasyonları taşıyan kişilerle güçlendirmek, alanlarımızı paylaşmak istiyoruz,” diyen proje ekibi, TAPA’nın diğer rezidans projelerden ayrılan en önemli yanının ise hak savunuculuğundan güç alan sanatçılar için tasarlanmış bir proje olmasını gösteriyor.

10 sanatçıyla 13 Temmuz- 26 Ağustos tarihlerinde sürmesi planlanan rezidans proje TAPA, yaptığı çağrıyla Göç/ Mültecilik, Kadın, LGBTİ+, Sakatlık/ Beden, Türcülük/ Ekoloji başlıklarında çalışan sanatçıları yayınladığı çağrıyla başvuruya çağırdı. Başvuruda ayrıca, “Sanatçıların aynı zamanda kolektif üretime açık, birlikte çalışma ve düşünebilmeye istekli olması da kriterler arasındadır. Başvuruların bireysel yapılacağı proje; resim, fotoğraf, video, heykel, yerleştirme ve performans gibi güncel sanatın tüm ifade biçimlerine açıktır,” denildi. TAPA ekibi ayrıca içinden geçtiğimiz koronavirüs salgını sebebiyle tarih konusunda değişiklik yapıp yapmama durumuna ilerleyen tarihlerde, sürecin ülkedeki seyrine göre karar vereceklerini de ekledi.

Başvurular, TAPA ekibi tarafından belirlenen temalara (Göç/ Mültecilik, Kadın, LGBTİ+, Sakatlık/ Beden, Türcülük/ Ekoloji) uygunluklarına göre gruplandırıldıktan sonra Erinç Seymen, Kevser Güler, Kültigin Kağan Akbulut ve Tuba Kocakaya’dan oluşan 4 kişilik jüri tarafından değerlendirilecek olup, rezidans programına katılmaya hak kazanan sanatçılar jüri puanlaması sonucunda belirlenecektir. Başvurular 1 Mayıs tarihine kadar gönderilebilir. Ayrıntılı bilgi projenin web sitesinden edinilebilir.