Adana MKM sanatçıları gözaltında

KHK ile kapatılan Adana MKM Şubesi’nden bazı sanatçılar evlerine yapılan gece baskınlarıyla gözaltına alındı


Adana’da gece saatlerinde çok sayıda eve yapılan baskınla KHK ile kapatılan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Adana Şubesi’nde çalışan sanatçılar gözaltına alındı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre, gözaltına alınanların polis tarafından darp edildiği belirtildi.

Gözaltına alınanlar arasında, Mecit, Devran ve Devrim Özlük ile Koma Pel müzik gurubu üyesi İlyas Arzu ve Koma Qerin müzik gurubu üyeleri Jiyan Savcı, Dilan Sündük ve Helin Özbay’ın yanı sıra, eski MKM sanatçılarından İmran Akın ile ismi öğrenilemeyen eşi ve 1 yaşındaki çocuğu da bulunuyor.

Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen sanatçıların sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldükleri öğrenildi.

1991 yılında İstanbul’da kurulan Mezopotamya Kültür Merkezi, Kürtçe kültür sanat çalışmalarına öncülük eden bir kültür merkezi olarak biliniyor. MKM bünyesinde halkoyunları, müzik, tiyatro ve sinemanın yanı sıra Kürtçe edebiyatla ilgili de kayda değer çalışmalar yapıldı.

Kuruluşundan beri özellikle 90’lı yıllar boyunca çeşitli baskılara uğrayan MKM’nin İzmir, Adana ve Diyarbakır başta olmak üzere çok sayıda kentte şubeleri bulunuyordu.

Dernek olarak faaliyet yürüten Adana MKM Şubesi ise 2016 yılında çok sayıda derneğin kapatıldığı bir KHK ile kapatılmıştı.