Adalet, Sizsiniz’e OHAL sansürü

Şimdiye kadar pek çok yerde sahnelenen Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın rol aldığı oyun Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin valilikleri tarafından yasaklandı…


Ümit Denizer’in yazdığı, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın rol aldığı Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konulan Adalet, Sizsiniz oyunu, üç şehrin valiliği tarafından yasaklandı.

Adalet Sizsiniz’in oyuncularından Rutkay Aziz; Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de yasaklanan oyuna dair şunları söyledi: “Yaklaşık 175 oyuna ulaştık, oynamadığımız yer kalmadı. Geçen günlerde AKP’nin önemli yöneticileri kültürden bahsetseler de İskenderun, Adana ve Antakya’da oynadığımız oyunu; Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de oynayamadık. Bu aslında bize verilmiş bir ceza değil, oranın insanına verilmiş bir ceza. Hemen ardından oyunu Van’da oynamaya başladık” dedi.
Sansürün sadece kendilerine yapılmadığını söyleyen Rutkay Aziz, “Birçok arkadaşa da aynı şey oldu. Herhangi bir neden de belirtilmiyor, OHAL dolayısıyla hep söylenen, ‘Güvenlik gerekçesi’ oluyor” diye konuştu.

Adalet, Sizsiniz yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyor.