AA, Sözcü’yle sözleşmesini tek taraflı feshetti

Sözcü, tüm vatandaşların vergileriyle finanse edilen Anadolu Ajansı’nın, kendisine yönelik eleştirel bir haberi nedeniyle gazetenin aboneliğini hukuksuz biçimde sonlandırdığını duyurdu


Sözcü’nün birinci sayfasından eleştirdiği Anadolu Ajansı’nın gazetenin ajans aboneliğini tek taraflı sonlandırdığı ortaya çıktı. “Habere ulaşım hakkının engellendiğini” vurgulayan Sözcü, bugün şu açıklamayı yaptı:

“Sözcü, bu abonelik süresince AA’ya olan tüm mali yükümlülüklerini eksiksiz olarak yerine getirdi. Ödemelerini zamanında yaptı. Ulu Önder Atatürk’ün 100 yıl önce kurduğu AA ise demokrasiye, gazetecilik ilkelerine, hukuka ve anayasaya aykırı olarak Sözcü’nün habere ulaşımını engelledi. Sadece Sözcü değil okurları da haber alma hakkından mahrum bırakıldı.

Üstelik Sözcü’nün AA aboneliğine ihtiyacı yoktur. Ancak şu da bir gerçektir: Sözcü, akreditasyon uygulaması nedeniyle başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere devletin kurumlarının büyük bölümünün toplantı, açıklama gibi etkinliklerini izleyememektedir. Bugüne kadar bu etkinlikleri çoğunlukla AA’nın servis ettiği haberlerle okurlarına duyurmuştur. AA’nın tek taraflı hukuksuz abonelik iptali, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bakanlar ve iktidar yetkililerinin yapacağı açıklamaların Sözcü okurlarına erişimini de engelleyecektir.”