10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği vakıflaşıyor

Ankara 7. Asliye Mahkemesi’nin kararıyla kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği yoluna vakıf olarak devam edecek…


Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralananlar tarafından kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Ankara 7. Asliye Mahkemesi’nin kararıyla kapatılmasının ardından yoluna vakıf olarak devam etme kararı aldı.

Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde toplanan dernek yönetimi kararını bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Derneğin Eş Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun’un yaptığı açıklamada;
“Derneğin kapatılmasına dair bu karar, aslında bir ülke tarihinde yaşanan en büyük katliamda yaşamını kaybeden 103 canın ve yaralanan 450’nin üzerindeki insanın yaşadığı vahşeti yok saymaktır. Toplum vicdanında 10 Ekim Ankara Katliamı’nın açtığı yarayı yeniden kanatmaktır. Ve aynı zamanda geride kalan bizlerin ‘unutmama, unutturmama’ iradesini de tanımamaktır. Herkes tarafından bilinsin ki; 10 Ekim adalet ve barış talebimiz kapsamında siyasetler üstü kurduğumuz örgütlü mücadele, hız kesmeden ve kurumsal başka bir yapıyla devam edecektir. Bizi yan yana ve bu mücadeleden geri durmaktan hiçbir karar alıkoyamaz” ifadelerine yer verilerek derneğin aynı amaçlar doğrultusunda ve vakıf tüzel kişiliğiyle yoluna devam edeceği vurgulandı.

Derneğin kapatılma kararına dair bilgi veren avukat Mustafa Kemal Baran ise “derneğin, fesih gerektirmeyen, tüzükte bulunan üyeliğin askıya alınmasına ilişkin maddesinin gerekçe gösterilerek kapatıldığının” altını çizdi. Baran, tüzük maddesini değiştirme teklifi yapmalarına rağmen Ankara Valiliği’nin yine da kapatma davası açtığını belirterek “Kamuya hizmet eden bir dernek, mağdurların bir araya geldiği hatta ve hatta rehabilite olabildikleri bir sivil toplum örgütümüz, hukuka aykırı bir biçimde kapatıldı” dedi. Baran, kesin kapatılma durumunun istinaf ve Yargıtay süreçlerinden sonra belli olacağını söyledi.