Ragıp Yavuz, Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edildi

Yönetmen Ragıp Yavuz, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyotraları’ndan ihraç edildi Cumhuriyet, 11 Eylül 2016 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İBBŞT)…


Yönetmen Ragıp Yavuz, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyotraları’ndan ihraç edildi

Cumhuriyet, 11 Eylül 2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İBBŞT) OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye dayanarak görevinden uzaklaştırdığı isimler arasında bulunan yönetmen Ragıp Yavuz, memuriyetten çıkarıldı. Yavuz, sosyal medya paylaşımlarıyla tiyatroyu siyasi ve ideolojik çekişme ve çatışmaların odağı haline getirmek” suçlamasıyla İBBŞT’den ihraç edildi.

Ödüllü yönetmen, sosyal medyada yaptığı açıklamada “Hangi koşullarda olursam olayım, daha güzel, daha mutlu bir Türkiye için, halkların, emeğin ve barışın kardeşliği için inatla ve ‘rağmen’ tiyatro üretmeye devam edeceğim. Bilinsin isterim ki, perdenin ne zaman kapanacağına, ancak yönetmen karar verir ve sanatçı son sözü karanlığa bırakmaz!” ifadelerini kullandı.

Ragıp Yavuz, 12 Eylül darbesinin ardından yürürlüğe konulan 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası ile Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilmiş, 13 yıl sürgünde kaldıktan sonra verdiği hukuk mücadelesinin ardından görevine dönmüştü.