Yönetmen Hacı Orman’a yurtdışı yasağı

Sofya Film Festivali’ne davetli olan yönetmen Hacı Orman’ın pasaportuna hakkında yurtdışına çıkma yasağı olduğu gerekçesiyle havaalanında el konuldu


Sofya Film Festivali’ne davetli olan yönetmen Hacı Orman’ın pasaportuna havaalanında el konuldu. Hakkında yurtdışına çıkma yasağı olduğunu öğrenen Orman, yasağı sosyal medya hesabından şu paylaşımla duyurdu:

“Sofya Film Festivali’ne gitmek üzere Havaalanı’ndasın; biri geliştirme aşamasında, diğeri post prodüksiyonda iki uzun filmin sunumunu yapacağın için heyecanlısın; ama hevesin kursağında kalıyor. Çünkü pasaportuna el konuluyor.

Hakkında yurtdışı yasağı vermiş bir mahkeme kararı yok, ne olduğunu anlayamıyorsun bile. Derken emniyetin pasaportunu iptal etmiş olduğunu, artık ne demekse isminin yanına şerh koyduğunu öğreniyorsun!

Şimdi festivalde sunum yapamayacağına mı üzülürsün, emniyetin mahkeme yerine yetki kullanma hukuksuzluğuna mı yanarsın, yoksa pasaportunun iptal edildiğini sana tebliğ etmeye bile tenezzül etmemiş keyfiliğe mi kızarsın? Birinden birini seç artık, çünkü üçü birden fazla geliyor!”