Yılmaz Çelik’in suç delili türkü söylemek

Ev baskınıyla gözaltına alınan müzisyen Yılmaz Çelik hakkında “örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası yapmak”tan iddianame hazırlandı


Dersim’de 8 Aralık’ta ev baskınıyla gözaltına alınan ve iki gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Yılmaz Çelik hakkında “örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası yapmak”tan iddianame hazırlandı. Pir Haber Ajansına göre iddianamede bir itirafçının Yılmaz Çelik üzerine verdiği ifadeler yer alırken aynı zamanda Çelik’in İbrahim Kaypakkaya ve Mahir Çayan’ın fotoğraflarının yer aldığı sosyal medya paylaşımları ve Ali Haydar Ölmez türküsünün seslendirmesi suç delili sayıldı.

Yılmaz Çelik hakkında hazırlanan iddianameye ilişkin, Avukatı Hüseyin Aygün  şunları ifade etti: ‘‘ Sanatçı Yılmaz Çelik 2020’ye hapishanede girdi. Yılın son gününde yayınlanan iddianameye göre suçu cidden saz çalmak.Yaklaşık 50 yıl evvel yargısız infaz ve işkence ile öldürülen Ali Haydar Yıldız, İbrahim Kaypakkaya ve Mahir Çayan’ı anmak, Vartinik Ağıdını söylemek suç sayıldı.” Aygün, Çelik’in ilk duruşmasının 26 Mart 2020 günü Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceğini belirti.