Yazar Aslı Erdoğan tutuklandı

OHAL düzenlemeleri kapsamında geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı, edebiyatçı Aslı Erdoğan tutuklandı Cumhuriyet, 19 Ağustos 2016 Özgür Gündem…


OHAL düzenlemeleri kapsamında geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı, edebiyatçı Aslı Erdoğan tutuklandı

Cumhuriyet, 19 Ağustos 2016

Özgür Gündem gazetesine düzenlenen operasyonda gözaltına alınan yazar Aslı Erdoğan, “örgüt üyesi olmak” suçlaması gerekçe gösterilerek tutuklandı. Gözaltındayken rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Erdoğan, emniyet ve savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi, Erdoğan’ın Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu üyesi olmasını ve gazetede yayımlanan köşe yazılarını gerekçe göstererek “örgüt üyesi olmak,” “örgüt propogandası yapmak” ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. İfadesinde, suçlamalara delil olarak gösterilen köşe yazılarının “edebî ve sosyolojik” olduğunu dile getiren Aslı Erdoğan, üyesi olduğu Yayın Danışma Kurulu’nun sembolik bir oluşum olduğunu, gazetenin yayın politikasında söz sahibi olmadığını vurguladı.

Aslı Erdoğan’ın avukatı Cihat Duman T24’e yaptığı açıklamada, “Dosyada herhangi bir delil olmamasına rağmen sadece yazdığı deneme yazılarıyla ‘örgüt üyeliği’ ve ‘devletin bütünlüğünü bozmak’tan adliyeye sevk edildi. Gerekçe belirtilmeden tutuklandı. Gerekçesiz nadir tutuklamalardan biri” dedi. Duman, Erdoğan’ın sağlık durumunun cezaevi koşullarını kaldırmayacağını da sözlerine ekledi.