Van kayyımı arkeolojik kazıya desteği çekti

Van Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım, belediyenin Van Kalesi’ndeki kazı için verdiği lojistik desteği hiçbir gerekçe göstermeden kesti


Van Kalesi yakınlarında, Van Büyükşehir Belediyesi’nin lojistik katkısıyla yürütülen kazıya verilen destek, belediyeye kayyım atanmasından sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden kesildi.

BirGün’e konuşan kazı başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar, bir ay önce Kültür Bakanlığı ve Van Büyükşehir Belediyesi’yle sözleşme yaptıklarını ve sözleşmeye göre bu kurumların kazıya lojistik destek sağladığını, fakat kayyım atanmasından sonra herhangi bir tebliğ olmaksızın bu desteğin çekildiğini söyledi. Konyar, kayyımın ilk işinin kazı için yaptıkları ulaşım desteğini kesmek olduğunu söyleyerek, araştırmacıların kazıya yürüyerek gidip geldiklerini de belirtti.

Urartu’nun en önemli merkezi  olan Van Kalesi’nin kuzeyindeki höyükte yürütülen kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle 10 üniversitede görevli arkeolog ve bilim insanlarından oluşan 50 kişilik ekiple yürütülüyor.