Uşşaki tarikatında cinsel istismar haberlerine yayın yasağı

Tarikat liderinin 12 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunmasına dair haberlere ileriye dönük yayın yasağı getirildi


Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın bir çocuğa cinsel istismarda bulunmasına dair haberlere yayın yasağı getirildi.

Odatv’nin haberine göre asıl ismi Eyüp Fatih Şağban olan Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunmasına dair haberlere Akyazı Cumhuriyet Savcılığı tarafından ‘gizliliği ihlal’ suçlamasıyla erişim engeli getirildi.

Odatv, Sulh Ceza Hakimliği’nin gönderdiği kararda linkin hatalı yazıldığını ancak zaten kapatılmış olan portalın yayınını sürdürdüğü alana yasak gelmesini engellemek için haberi yayından kaldırdığını açıkladı. Ayrıca Akyazı Sulh Ceza Hakimliği’nin bu konuda yapılacak bütün haberlere yayın yasağı getirildiği belirtildi.

Kararı Susma Platformu’na yorumlayan Prof. Dr. Yaman Akdeniz kararın sadece Odatv’yle kısıtlı olmayarak geniş bir şekilde verildiğini ve ancak ileriye dönük bir sansür olarak nitelendirilebileceğini belirtti. Akdeniz, “Kaldı ki, karardaki typo’ya rağmen Odatv’nin orijinal haberini kaldırması da kanımca ancak otosansür olarak yorumlanabilir. Kararda eğer olmayan bir URL adresi belirtilmiş ise içerik sağlayıcının bunu kaldırması veya yorum yoluyla servis sağlayıcısının kararda yazmayan başka bir adresi engellemesi hukuken sakattır” dedi.

Odatv’nin ortaya çıkardığı cinsel istismar olayında, Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 28 Ağustos düzenlenen operasyonda küçük yaşta çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak 2 Eylül’de cezaevine gönderilmişti.