Uluslararası Basın Enstitüsü: “TRT devletin propaganda kanalı olmaya itiliyor”

Uluslararası Basın Enstitüsü, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından TRT yönetim kuruluna yapılan en son atamaların tarafsızlığı daha da kaybetme riski taşıdığı ve kamu yayıncısını mutlak bir devlet propagandası kanalı olmaya ittiği yönünde uyarıda bulundu


Uluslararası Basın Enstitüsü (International Press Institute) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TRT yönetim kuruluna yapılan son atamaların, kurumu mutlak bir devlet propagandası kanalı olmaya ittiği yönünde uyarıda bulunduğuna dair bir yazı yayımladı.

14 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TRT yönetim kurulu üye sayısı yediden dokuza çıkarıldı. TRT’nin yeni yönetim kuruluna Ahmet Albayrak ve Mehmet Zahid Sobacı dışında Atakan Yılmaz, Hilal Kaplan Öğüt, Meryem İlayda Atlas Çetin, Mücahid Eker, Oğuz Göksu, Oğuzhan Bilgin ve Veysel Kurt atandı.

15 Temmuz’da internet sitesinden yayımladığı yazıda TRT’nin yeni kurulunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in de bulunduğuna dikkat çeken IPI, Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’ın hükümet yanlısı olduğunu ve köşesinde yanıltıcı bilgi ve/veya dezenformasyon yaydığını belirtti.

TRT’nin 1964 yılında kamuya objektif ve tarafsız haber verme misyonuyla özerk bir yayıncı olarak kurulduğuna dikkat çeken IPI, Kürtçe ve Arapça kanalları da dahil olmak üzere 15’ten fazla televizyon kanalı işlettiğini ifade etti. Enstitü yayımladığı yazıda, 2 Temmuz 2018’de iki yıllığına ilan edilen Olağanüstü Hal’in (OHAL) 18 Temmuz’da sona ermesinden hemen önce, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kabul edilen 703 sayılı yasa gereği, TRT yönetim kurulu üyelerinin Cumhurbaşkanı tarafından atanması şartının getirilmiş olduğunun altını çizdi.

TRT’ye yapılan atamalarla ilgili olarak, enstitünün Türkiye Program Koordinatörü Renan Akyavaş şunları söyledi:

“TRT, kaliteli, çeşitli ve objektif haberleriyle bir zamanlar Türkiye’nin en saygın medya kuruluşuydu. Maalesef hükümet tarafından adım adım kararnameler veya tüzük değişiklikleriyle yönetimi devralındı ​​ve bu da onu asli görevi devlet propagandası yapmak olan bir mecra haline getirdi. TRT’nin özerk yapısının yeniden tesis edilmesi için 2018 tarihli TRT yönetiminin atanmasına ilişkin kararnamenin iptal edilmesini talep ediyoruz. TRT’nin özerk ve tarafsız yayıncılık politikasını yeniden kazanması için bağımsız seçilmiş yönetim kurulu üyelerine sahip olması kesinlikle şarttır.”