“Üç maymunu oynamayacağız”

Yeni yılın ilk günlerinde erişimi engellenen dört haber sitesinden biri olan 1HaberVar, KHK ile kapatılan yayın organlarındaki bir grup işsiz gazetecinin kurduğu bir platform. Sitenin editörlerinden İbrahim Aslan, platforma getirilen yasağın nedenlerini ve yola nasıl devam edeceklerini anlattı…


Türkiye 2018 yılına dört haber sitesine erişimi engelleyerek girdi. Demokrat Haber, Özgürlükçü Demokrasi, Mezopotamya Haber Ajansı ile 1HaberVar internet sitelerine 3 Ocak’ta erişim engeli getirildi.  

Erişimi engellenen 1 Haber Var Platformu, 28 Eylül 2016’da KHK ile kapatılan televizyon ve radyolarda çalışıyorken işsiz kalan bir grup gazetecinin kurduğu, http://1habervar.com üzerinden yayın yapan bir platform.

Platform adına Susma’ya konuşan 1HaberVar editörlerinden İbrahim Aslan, erişim engeliyle ilgili olarak şunları söylüyor:Nasıl ki çalıştığımız muhalif televizyon ve radyolarda, halkın haber alma hakkını, ifade ve basın özgürlüğünü esas alarak iktidarın yanlış uygulamalarını göstermeye gayret ettiysek, 1HaberVar’da da aynısını yaptık; yani gazetecilik yaptık.
Gazetecilik yaptığımız içindir ki, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 2017’nin Newroz’undan bu yana sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız tüm yayınları incelemeye almış ve 99 görüntüde konukların, basın açıklaması yapanların yorumlarını ‘örgüt propagandası’ saymış. Hakkımızda ‘basın yoluyla örgüt propagandası’ yapmak iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Bu soruşturma devam ederken yeni yılın üçüncü gününde bu kez Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla sitemize erişim engeli getirildi.”

“Tüm engellemelere, baskılara rağmen kıt kanaat imkanlarla tek derdi gazetecilik olan az sayıda insanın http://1habervar.com’da yaptığı haberler, iktidarı rahatsız ediyor” diyen Aslan “üç maymunu oynamayacaklarını” belirterek sözlerini şöyle sürdürüyor: Şu açığa çıkıyor ki; iktidar tüm ana akımı ‘havuza’ çevirmeyi başarsa dahi muhalif bir basın yayın kuruluşunun olmasından bile rahatsız oluyor. Rahatsız olmasının nedeni ise gerçeklerin ortaya çıkmasını istememesi. Gerçekler nedir peki? Gerçekler iktidarın hatalarının, suçlarının çok olduğunu gösteriyor ve iktidar bunları halkın öğrenmesini istemiyor. Biz gazetecilere, ‘üç maymunu oynayın’ diyorlar. Önce insan, sonra gazeteciyiz. Bu rolü kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Gerçekler ve insani değerler bize neyi dayatıyorsa, tüm baskı ve susturmaya karşı halkın sesi olarak muktedirlerin yalanlarını yüzlerine vurup yolumuza devam edeceğiz.