Uber’e erişim tamamen engellendi

Ticari taksilerle yaşadığı kriz mahkemeye taşınan Uber’e Türkiye’den erişim, bu kararı uygulamaya yetkisi olmayan Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından engellendi


Ticari taksilerle yaşadığı kriz mahkemeye taşınan Uber’e Türkiye’den erişim tamamen engellendi.

İnternet üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber’in ticari taksi sahiplerini rahatsız etmeye başlaması ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ve Birleşik Taksiciler Derneği tarafından dava açılmasının ardından mahkeme, Uber ve Uber XL hizmetlerinin haksız rekabete sebebiyet verdiği gerekçesiyle Uber’in Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasına karar vermişti.

Alınan kararla birlikte mahkeme, Uber’in Türkiye’deki hizmetlerini yasaklamış ve internet uygulamalarına da erişim engeli koyulmasını talep etmiş oldu. 16 Ekim’de alınan ve uygulamaya erişimin yasa dışı olduğuna kanaat getiren karar uygulanmaya başladı. Artık Türkiye içerisinde internet üzerinden Uber’e erişim mümkün olmayacak.

Kararın uygulamaya konulmasını ve erişim engelini Twitter üzerinden duyuran Yaman Akdeniz, konuyla ilgili olarak “Sonunda mahkeme kararı uygulandı ve Uber’e Türkiye’den erişim bu akşam engellendi. Kararın icrası bu kararı uygulamaya yetkisi olmayan Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından yapıldı. Taksiciler kazandı, Türkiye kaybetti” şeklinde bir paylaşımda bulundu.