Twitter sansüründe Türkiye bir numara

Twitter 2016 yılının son altı ayını kapsayan Şeffaflık Raporu’nu yayınladı. Rapora göre Türkiye, en çok hesap kapatılması isteğinde bulunan ülkeler içinde liste başında


Sosyal paylaşım sitesi Twitter, bu yıl 10’uncusunu yayınladığı 2016 yılına dönük Şeffaflık Raporu’nu açıkladı. 2016 yılının son altı ayını kapsayan raporda Türkiye, en çok hesap kapatılması isteğinde bulunan ülkelerin başında yer alıyor.

Son altı ay içinde Türkiye’den üç bin 76 hesabın kapatılması için Twitter’a başvuru yapıldığı bilgisine yer verilen raporda, bu başvuruların iki bin 232’sinin hükümet organları, polis ile başka kurumlar ve kişilerden, 844’ünün de mahkemeler aracılığıyla yapıldığı belirtiliyor. Türkiye’den yapılan bu başvurular sonucunda ise 290 hesabın kapatıldığı, 489 Twitter mesajının da silindiği bilgisi yer alıyor.

Türkiye’nin Twitter’da paylaşılan 1368 mesajın silinmesi isteminde bulunduğunun, bunlardan 414’ünün uygun görülerek sosyal medya paylaşımından silindiğinin de belirtildiği raporda, silinen içeriklerin terör saldırıları, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan ve şiddet yansıtan fotoğraflar olduğu vurgulanıyor.

Twitter’ın raporunda dünya genelinde toplam 13 bin 22 hesaba yasak getirilmesi istendiği, Türkiye’den gelen hesap kapatma başvurularında ise rekor bir artış olduğu belirtiliyor.

Sosyal medya kullanıcılarının hesaplarının kapatılması isteminde Türkiye’yi 1334 başvuru ile Fransa izliyor. Türkiye ve Fransa’yı Rusya 522, Almanya 236, Endonezya 176, ABD 102, Hindistan 97, Japonya 82, İngiltere de 66 kullanıcı hesabının yasaklanması başvurusuyla takip ediyor.