TGS: Gözaltındaki gazeteciler serbest bırakılsın

Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilciliği, kayyım protestolarını takip ederken gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti


Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilciliği, kayyım atamalarının ardından düzenlenen protesto gösterilerinde gözaltına alınan gazetecilere dair bir basın açıklaması yayımladı.

“Elinizi gazetecilerin üzerinden çekin!” başlığını taşıyan açıklamada “Ülkemizde, toplumsal ve siyasal alanda yaşanan her tıkanıklıkta, sanki yaşananların yaratıcıları medya kuruluşları ve gazetecilermiş gibi, iktidar koltuğunda oturanların yöneldiği ilk topluluk maalesef bizler oluyoruz” denilerek kayyım atamalarının ardından düzenlenen protesto gösterilerinde gözaltına alınan 10’un üzerinde gazeteci olduğu hatırlatıldı. 

“Bırakın, gazeteciler çalışsın, bırakın toplum doğru haberi, istediği mecradan alsın. Gazetecinin ifadeyi yayma hürriyetine ve toplumun haber alma hakkına yaptığınız bu saldırıyı, her zaman olduğu gibi yine kınıyoruz” ifadelerine yer verilerek gözaltındaki gazetecilerin serbest bırakılması talep edildi.