Son Şinitzel’e sansür

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programında yer alan Son Şinitzel isimli film, eser işletme belgesi alamadığı için festivalde gösterilemeyecek


16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programında yer alan Son Şinitzel isimli film, eser işletme belgesi alamadığı için festivalde gösterilemeyecek. İsmet Kurtuluş ve Kaan Arıcı’nın yönettiği 22 dakikalık kurmaca filmin 16 Şubat’ta seyirciyle buluşması bekleniyordu.

Gazete Duvar’da yer alan Şenay Aydemir imzalı habere göre, İstanbul Telif ve Sinema Müdürlüğü’ne yaptıkları eser işletme belgesi başvurusuna 10 Şubat tarihinde Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu tarafından verilen yanıtta, filmin yönetmenlerinden bazı sahnelerin çıkarılması da istenmiş.

Sansür konusunda yeni bir aşamayı da işaret eden bu talebe kadar, eser işletme belgesi alamayan filmler tümden reddediliyordu. Kurul böylece ilk kez bir filmin bazı sahnelerinin değiştirilmesi gerektiğine ‘hükmetmiş’ görünüyor.

Bu değişiklikleri yapmayı reddeden film yönetmenleri ise eser işletme belgesini alamadı. Filmin yönetmenleri, bu koşullar altında Son Şnitzel filminin Türkiye’de eser işletme belgesi talep edilen festivallerde gösteriminin mümkün olmayacağını belirttiler.

Filmde Haluk Bilginer gelecekte bir zamanda Büyük Türk Cumhuriyeti’nin başkanını canlandırıyor. Birleşmiş Milletler ‘Dünyayı Terk Edin Mars’taki Kolonilere Yerleşin’ çağrısı yapınca son arzusu şinitzel yemek olan başkan yaverini görevlendiriyor.

Daha önce Dersim 38, Berivan ve son olarak da 2015 yılında Bakur filmine eser işletme belgesi verilmemişti.