Diyarbakır kayyımı 8 sanatçıyı işten çıkardı

HDP mitingine IŞİD’in bombalı saldırıyla iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan da işten çıkarılanlardan


Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır’daki mitingine IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan, kayyım tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde işten çıkarıldı.

Belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nda, Lisa Çalan da dahil olmak üzere 8 kişinin görevine son verildi. İşten çıkarılan müzik ve tiyatro sanatçılarına yapılan sözlü açıklamada “bu kadrolara ihtiyaç olmadığı” ifade edildi.  Karar sanatçılara 8 Ocak 2019 tarihinde tebliğ edildi. 

Yönetmen Lisa Çalan, 2016 yılından bu yana Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi’nde sahne tasarımcısı olarak görev yapıyordu.Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’e konuşan Çalan, işten atılmasıyla ilgili kanunları hatırlattı. Çalan: “Terörle Mücadele Kanunu’na göre terör mağdurlarının kamuda istihdam edilmesi gerekiyor. Beni de etmişlerdi. Peki n’oldu da işten atıldım? Beni arama lütfunda bile bulunmadılar. Adresime gönderilen evrakı bekliyorum. En üzücü yanı da bizim işten atılmamız kararını verenlerden birinin çok uzun yıllardır Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan ve hepimizin tanıdığı biri olması.”