Sessizlik Biçimleri: #3 Sansür ve özgürlüklerin odağında kadın ve müzik

Sessizlik Biçimleri podcast serimizin “Sansür ve özgürlüklerin odağında kadın ve müzik” başlıklı bu bölümünde Ayşen Güven’in konuğu Selen Gülün


Sessizlik Biçimleri podcast serimizin bu bölümünde Ayşen Güven, müzisyen ve eğitmen Selen Gülün’le “Sansür ve özgürlüklerin odağında kadın ve müzik” hakkında konuşuyor.

Kadınların sahnede “dişil görünme” zorunluluğundan, Gülşen’e verilen ev hapsine ya da piyanonun kadınlara önerilen bir enstrüman olmasının tarihsel arka planına kadar pek çok başlığı tartışıyoruz.

Dünyanın pek çok ülkesinde solo konserler vermiş, farklı kültürlerden müzisyenlerle çalışmış Gülün’ün izleğinden sansür tarihine kısa bir bakış atıyoruz. Ve ardından günümüzün sansür biçimlerine lafı getiriyoruz. Algoritmalar ve kusursuz kayıt teknolojilerinin sansürle nasıl bir ilişkisi olduğu sorusuyla birlikte Deniz Tekin’in piyasa kurallarına tepkisini de bu söyleşiye dahil ediyoruz.

İnsanlara ulaşması en kolay dil olan müziğin yoğun baskı, yasak ve sansürle sınanmasına karşı sessizliği bozan bir çentik olarak yeni bölüm yayında. Dinleyebilirsiniz.

*Bu bölüm Postane Stüdyo’da kaydedildi.