Sansürlenen tiyatro rektörlük kararıyla kapatıldı

Muğla Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun kağıt üstünde üniversite yönetimi tarafından sansürlendi. Yönetimin talebini yerine getirmeyen topluluk rektörlük tarafından kapatıldı


Muğla Üniversitesi’nde Spor Kültür Daire Başkanlığı’na (SKS) bağlı faaliyet gösteren tiyatro topluluğu rektörlük kararıyla kapatıldı.
Rektörlük kapatma gerekçesi olarak Muğla Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun genel kurul toplantısı yapmadığını, sahnelenen Joko’nun Doğum Günü adlı oyunda habersiz değişiklik yapıldığını ve basına ‘gerçekleri yansıtmayan’ demeçler verildiğini bildirdi.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; kapatılma gerekçesi olarak telefonla “Siz nedenini biliyorsunuz” denilen topluluğa resmi gerekçe bir ay sonra sorumlu öğretim üyesine yazılan yazıyla iletildi. Rektörlük kapatma gerekçesi olarak topluluğun genel kurul toplantısı yapmadığını, sahnelenen oyunda habersiz değişiklik yapıldığını ve basına “gerçekleri yansıtmayan” demeçler verildiğini bildirdi.

Topluluğun kapatılma sürecine ilişkin konuşan Muğla Üniversitesi Tiyatro Topluluğu Başkanı Fatih Kaleli’nin aktardıklarına göre, SKS oyunda “bira” kelimesinin kullanılmamasını, “it oğlu it”in yerine “aptal” kelimesinin kullanılmasını istedi. Oyunda haç kullanılmaması ve kadınlarla erkeklerin birbirlerine temas etmemesi de SKS’nin istekleri arasındaydı.

SKS’nin isteklerini yerine getirmeyen ekip, sansürlenen bölümlere oyunda ironik biçimde yer verdi. OHAL nedeniyle okul içerisinde stant açmalarına izin verilmediğini, okulda düzenlenen tiyatro festivalinin iptal edildiğini aktaran Kaleli, “Oyunumuzu, sansürlerle dalga geçerek hayata geçirdik. Hâlâ ümidimiz var, oyun çıkarmaya da devam ediyoruz. Herkeste bir üst korkusu var. ‘Üst taraftan baskı geliyor’ diyerek oyunlarımıza sansür uygulandı. Üç yıl önce birkaç kelimeyi sansürlüyorlardı bugün tamamen metni değiştirme niyetindeler” diye konuştu.