Sansür temalı Vallus sergisi erken kapatıldı

Eskişehir merkezli inisiyatif Ye’r Community tarafından gerçekleştirilen sergi, muhtarlara verilmesi planlanan bir yemek daveti için belirlenen tarihten önce sonlandırıldı


Fotoğraf: Sena Erol

Ye’r Community tarafından 27 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi II. Hangar’da gerçekleştirilen sansür, otosansür, engelleme ve kısıtlama konulu Vallus isimli sergi, belirlenen tarihten erken kapatıldı.

Eskişehir merkezli bir sanat inisiyatifi olan Ye’r Community tarafından gerçekleştirilen sergi, muhtarlara verilmesi planlanan yemek daveti için keyfi erken kapatma kararı ile 10 Mayıs Cuma günü kaldırıldı.

Ye’r Community ve sergide işleri yer alan sanatçılar, Tepebaşı Belediyesi’nin tahsis ettiği mekândaki serginin belirlenen tarihe kadar açık kalmasını sağlamak için gösterdikleri girişimlerin karşılık bulmadığını ve Tepebaşı belediye başkan yardımcısı ile yaptıkları görüşmeler sonucunda bu süreçte açılmaya çalışılan bütün iletişim kanallarının engellendiğini belirtti. İnisiyatif, eserlerin güvenliğini riske atan ve serginin odaklandığı konulardan birisi olan kısıtlamayı içeren bu baskının, sanatı güvencesizleştirmeye yönelik bir uygulama olduğunu dile getirerek Tepebaşı Belediyesi’nden gereken hassasiyeti göstermesini talep etti.