Sansür Gündemi:10-22 Ağustos 2023

İmroz’un 1964 Belleği sergisi iptal edildi, RTÜK’ten Tele1, KRT ve Power Turk’e ceza, sanatçılara soruşturma ve kovuşturmalar, konser iptalleri… 10 – 22 Ağustos 2023 tarihleri arasında sansür gündemini sizin için derledik


Hedef gösterilen “Yeniden Buluşacağız: İmroz’un 1964 Belleği” sergisi iptal edildi: (10 Ağustos) Gazeteci Melike Çapan’ın hazırladığı, Gökçeada’da yapılması planlanan sergi hedef gösterilme ve baskılar sonucu iptal edildi

Bursa Valiliği’nin Nilüfer Müzik Festivali’ne yönelik yasakları ardından festival iptal edildi: (10 Ağustos) Geçen yıl olduğu üzere bu yıl Nilüfer Müzik Festivali’ne kamp ve alkol yasağı getirildi, Nilüfer Belediyesi festivali iptal kararı aldı.

RTÜK, Tele1 ve KRT’ye ceza verdi: (10 Ağustos) RTÜK, “Haftanın Panoraması” adlı program sebebiyle KRT’ye ve “Forum Hafta Sonu” programı sebebiyle Tele1’e yüzde 3 para, 3 kez de program durdurma cezası verdi.

RTÜK’ten Murat Boz’un klibine de ceza: (11 Ağustos) Sina Koloğlu, RTÜK’ün Murat Boz’un ‘Derin Mevzular’ klibini yayınladığı için Power Türk’e ceza kestiğini açıkladı. RTÜK’ün gerekçesi ise klipteki “negatif mesaj unsurlarına” ve imgelere dayanıyor.

Gökçe’ye bir yasak da Hayrabolu Belediyesi’nden: (14 Ağustos) Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirilecek olan 31. Ayçiçeği Festivali’nde sahne alacak olan Gökçe’nin konseri belediye tarafından iptal edildi.

Camide çekim yapan yönetmen ve modele hapis istemi: (17 Ağustos) Ankara Kocatepe Camii’nde fotoğraf çekimi yapan yönetmen Bilal Kısa ve model Ezgi Cebeci gözaltına alındı. Kısa ve Cebeci hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Rapçiler Heijan, BIG ve CAC gözaltında, Muti hakkında yakalama kararı: (21 Ağustos) “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “suç örgütlerini” propagandasını yapmak, “suçu ve suçluyu övmek”, “suç işlemeye tahrik” iddialarıyla üç rapçi gözaltına alındı, Muti ise aranıyor.

Sanatçı Emel Çiftçi tutuklandı: (22 Ağustos) Diyarbakır’da gittiği hastanede gözaltına altına sanatçı Emel Çiftçi, “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla tutuklandı.