Samsun’daki Gazi Sahnesi kapatılıyor

AKP yönetimindeki İlkadım Belediyesi tarafından 1 Ocak 2017 tarihinde kapatılma kararı alınan  sahneye dair, ilçenin belediye başkanı Erdoğan Tok “sahnenin mülk sahibi olmadıkları için yatırım yapmak istemediklerini, Gazi Sahnesi’nin başka bir yere taşınacağını” söylüyor


 

Samsun’un İlkadım ilçesinde 20 yıldır hizmet veren Gazi Sahnesi’nin kapısına kilit vuruluyor. Odatv’nin haberine göre, AKP yönetimindeki İlkadım Belediyesi tarafından 1 Ocak 2017 tarihinde kapatılacak sahneye dair, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok “sahnenin mülk sahibi olmadıkları için yatırım yapmak istemediklerini, Gazi Sahnesi’nin başka bir yere taşınacağını” söyledi.

Kapatma girişimine tepki gösteren tiyatrocularsa belediyenin gösterdiği yeni yerin küçük bir konferans salonu olduğunu, tadilat yapılsa bile tiyatro salonu hüviyeti olamayacağını vurguluyor.

Gazi Sahnesi önünde tiyatronun kapatılmasını protesto eden tiyatro çalışanları adına basın açıklaması yapan Karadenize Kıyısı Olan Kent Tiyatroları Birliği Dernek Başkanı Cem Kaynar, sahnenin şimdiye kadar yaklaşık 700 bin kişiyi konuk ettiğini, tiyatro dışında imza günü, panel, film festivali gibi birçok etkinliğe evsahipliği yaptığını belirtti. Kaynar, belediye başkanına, “Gazi Sahnesi’nin kapanması durumunda şu anda profesyonel tiyatrolarda çalışan arkadaşlarımızın işsiz kalma tehlikesinde olduğunu, burada yetişen tiyatro sanatçılarının şimdi üniversitelerde eğitmenlik, televizyon dizi ve tiyatro oyunculukları yaptıklarını anlattık” diye konuştu.

Belediye başkanının kendilerine, sahnenin mülk sahibi olmadıkları için yatırım yapmak istemediklerini söylediğini aktaran Kaynar, sahnenin başka bir yere taşınması fikrine dair ise “Bahsedilen yer Yıldıray Çınar Kültür Merkezi içerisinde minik bir konferans salonudur. Bu salonda nasıl bir tadilat yapılırsa yapılsın bir tiyatro salonu hüviyeti olmayacaktır. Seyircimizi lokasyon olarak o kadar uzağa taşıyamayız. Tiyatro işletmelerinin zor şartlar altında mücadele vermeye çalıştığını belirtmemize rağmen başkan uygulamasından vazgeçmemiştir” dedi.

Tiyatroculara destek için CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, MHP İl Başkanı Taner Tekin, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şube Başkanı Sakine Baykan ve çok sayıda vatandaş da eyleme katıldı.