Pucca kararında gerekçe, sosyal medyanın gücü

Sosyal medya fenomeni Pucca’ya paylaşımlarında “uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği” suçlamasıyla verilen cezanın gerekçeli kararında sosyal medyanın gücüne atıf yapıldı


İstanbul Anadolu 52. Asliye Ceza Mahkemesi, Pucca lakaplı Pınar Karagöz’e verdiği 5 yıl 10 aylık hapis ve 66 bin 660 liralık adli para cezasının gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme, Pucca’ya sosyal medya paylaşımlarında, “Uyuşturucu madde kullanımını özendirdiği” suçlamasıyla verilen cezanın gerekçeli kararında sosyal medyanın gücüne atıf yaptı. Gerekçeli kararda, “Sosyal medyanın toplumlarda yarattığı etkiye bakınca; bu imkan kullanılarak dünyanın farklı yerlerindeki ülkelerde belli bir ideoloji çerçevesinde yapılan örgütlenmeler ile hükümetlerin devrilmesi sonucuna gidecek kadar neticeler elde edilebilmiştir” ifadelerine yer verildi. 

Davaya konu sosyal medya paylaşımlarıyla doğrudan uyuşturucu madde kullanımının özendirildiği savunulan gerekçeli kararda, bu paylaşımların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Sanığın bu paylaşımıyla Kolombiya’nın uyuşturucu kartelleri ile meşhur, kokain kartellerinin başkenti sayılan Madellin şehrine atıfta bulunduğu bilgisine yer verilen gerekçeli kararda, “Buradaki insanların uyuşturucu ticareti sayesinde hayatta kalabildikleri belirtilip, uyuşturucu madde kullanımı olması durumunda ekonomik döngüden dolayı Madellin’deki fakir insanların evlerine ekmek götürebileceklerini ima etmekte ve kişileri uyuşturucu kullandırmaya özendirmekte olduğunun tespit edildiği” iddia edildi.

Pucca’nın bir başka sosyal medya paylaşımında da uyuşturucu madde kullanmaya başladığını ima ederek takipçilerine bu yönde mesaj verdiği savunulan gerekçeli kararda, “Kendisini her yönüyle örnek alan kişilere uyuşturucu madde kullanımına davet etmekte olduğunun tespit edildiği” kaydedildi.

Sanığın 1 milyon 72 bin takipçisi olduğunu hatırlatan mahkeme, yukarıdaki gerekçelerle sanığın iddianameye konu üzerine atılı suçu işlediğini gerekçe göstererek, “Uyuşturucu madde kullanımını özendirme” suçundan 7 yıl hapis ve 4 bin gün adli para cezası ile cezalandırdı. Ceza, iyi hal indirimiyle 5 yıl 10 ay hapis ve 66 bin 660 lira para cezasına düşürüldü.