Oyuncu Ezgi Mola’ya “tecavüz zanlısına hakaretten” dava açıldı

Oyuncu Ezgi Mola hakkında, tecavüz zanlısı Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı


Oyuncu Ezgi Mola hakkında, 2020 yılında Batman’da İpek Er’e tecavüz edip intiharına sebep olduğu suçlamasıyla yargılanan uzman çavuş Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Evrensel‘in haberine göre Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakkında yapılan suç duyurusu kabul edilen Ezgi Mola hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

NE OLMUŞTU?

Batman’da Temmuz 2020’de intihar girişiminde bulunan ve Ağustos 2020’de yaşamını yitiren 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz ettiği gerekçesiyle sosyal medyadaki yoğun tepkiler sonrası tutuklanan uzman çavuş Musa Orhan, bir hafta içerisinde tahliye edilmişti. Er yazdığı mektupta Orhan’ın kendisine tecavüz ettiğini söylemişti. İpek Er’in ailesinin avukatları, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanan Orhan hakkında aynı zamanda “intihara sürükleme” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Orhan’ın avukatının itirazlarının değerlendirilmesi sonucu Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi Orhan’ı tahliye etmişti.

Musa Orhan’ın tahliyesine kamuoyundan pek çok tepki geldi. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansin” paylaşımında bulunmuştu. DHA’nın haberine göre Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mola hakkında “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “hakaret” suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.