Öykü ve şiir yarışmasına katılımda ‘milli ve manevi değerlere uygunluk’ koşulu

Eceabat Belediyesi’nin düzenlediği Ece Ayhan 2022 Ulusal Öykü ve Şiir Yarışması’na katılım koşullarında, ‘millî ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun’ olma şartı aranıyor. Bu durumun başvurularda sansüre ve otosansüre yol açabileceği düşünülüyor


İYİ Parti’ye bağlı Eceabat Belediyesi’nin düzenlediği ve 1-20 Ağustos 2022’ye kadar başvuru yapılabilecek Ece Ayhan 2022 Ulusal Öykü ve Şiir Yarışması’na katılım koşullarından birinde; “millî ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun”luk aranıyor. Bir diğer maddede ise eserlerin “suç unsuru içermesi vb. durumlarda yayınların içindeki tüm bilgilerin hukuki ve cezai sorumluluğu şair ve yazarlarına ait” olacağı belirtiliyor.

Yarışma ile ilgili açılan web sitesindeki katılım koşullarının tam metni şu şekilde:

“Yarışmaya katılım koşullarını eksiksiz yerine getirmeniz adil bir yarışma için gerekli ve zorunludur.

Yarışmada konu sınırlaması yoktur.

Başvurunuzu sadece sitemizde bulunan form aracılığıyla yapabilirsiniz. E-mail, posta, kargo ya da diğer yollarla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Her iki kategoride de başvuru yapabilirsiniz. Ancak her kategori için ayrı ayrı başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

En fazla iki şiirle ve/veya bir öykü ile başvurabilirsiniz. Şiirlerde sayfa sınırlaması yoktur. Öykü dosyalarının aşağıdaki şekil şartlarında 10 A4 sayfasını aşmaması gerekmektedir.

Kişisel bilgilerinizi sadece form alanlarına girmeniz gerekmektedir. Formun en altında bulunan dosya ekleme bölümüne eserlerinizi MS Word formatında düzenlenmiş dosya olarak eklemeniz gerekmektedir. Word formatındaki eserinizde kimliğinize ilişkin hiç bir bilgi bulunmaması gerekmektedir. Dosyanızın sağ üst köşesine sadece form alanına da girdiğiniz “RUMUZ”unuz bulunmalıdır. Eser dosyasında kişisel herhangi bir bilgi bulunması durumunda puan verip vermemek juri üyelerinin inisiyatifindedir. Kişisel bilgi bulunmasından dolayı sadece tek bir juri üyesi bile puan vermezse kazanma şansınızı kaybedeceksiniz.

Şiir ve öyküler, 1,5 satır aralığında 12 punto Times New Roman ile yazılacaktır.

Yapıtlar önceden başka bir yerde yayımlanmamış olmalıdır.

Yapıtlar Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarına uygun hazırlanmalıdır.

Yapıtlar millî ve manevi değerlere, genel ve evrensel ahlak ile insanlık ilkelerine uygun olmalıdır.

Yarışmaya Eceabat Belediyesi çalışanları, jüri üyeleriyle bunların birinci dereceden yakınları katılamazlar.

Yarışmaya katılan eserlerin, intihal (çalıntı) veya suç unsuru içermesi vb. durumlarda yayınların içindeki tüm bilgilerin hukuki ve cezai sorumluluğu şair ve yazarlarına aittir.

Yarışmada ödül kazanan ve ye yayınlanmasına karar verilen şiir ve öykülerin telif hakkı beş (5) yıl boyunca Eceabat Belediyesine aittir. Belediye isterse bu süre içinde her iki kategorideki yarışmada ödül alan yapıtları veya ödül almasa bile yayınlamaya değer gördüğü çalışmaları kitap ya da dergide yetkilendirdiği yayınevi aracılığıya yayınlayabilir.

Yarışmaya katılanlar şartları kabul etmiş sayılacaktır.”