Ordu’da heykele yine saldırı

Ordu’nun Altınordu ilçesinde yer alan üç kadın heykelinden biri kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi


Ordu’da daha önce de tahrip edilen kadın heykelleri bir kez daha saldırıya uğradı. Ordu’nun Altınordu ilçesinde kentin yöresel türküsü “Tabya başında üç kız yan yana” türküsünden esinlenilerek yapılan ve açık havada sergilenen üç kadın heykelinden birinin baş ve gövde kısımları kimliği belirsiz kişiler tarafından kırıldı.
İlçenin seyir terasında yer alan heykeller daha önce de birçok kez saldırıya uğramış, üzerine sprey boya ile ‘Edep yahu’ yazılmıştı. Ancak daha sonra heykeller temizlenerek tekrar yerine konulmuştu.
Ordu Belediyesi tarafından dört yıl önce düzenlenen 2. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nda sekiz heykeltıraşın yaptığı  12 heykel, kent merkezindeki cadde ve parklara yerleştirilmişti. Sprey yazı ile zarar verilen heykeller daha sonra, belediye tarafından heykeltıraşlara temizletilerek tekrar yerlerine yerleştirilmişti. 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra Ordu’nun Büyükşehir olmasıyla birlikte Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu sonlandırılarak, kadın heykellerin kaldırılması için belediye tarafından anket çalışması yapılmıştı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Enver Yılmaz, “toplumun genel algısı, örf ve adet, ahlaki duyarlılık” iddiasıyla sekiz ay önce beş kadın heykelini bulundukları park ve caddelerden kaldırtarak Taşbaşı Kültür Merkezi (Taşbaşı Kilisesi) bahçesine taşıtmıştı.