Öğrenci kitabı ‘uygunsuz içerik’ gerekçesiyle toplatıldı

Kayseri’de iki ilçede öğrencilere dağıtılan Bohçadaki Sırlar kitabı içinde “uygunsuz ifadeler” olduğu gerekçesiyle valilik kararıyla toplatıldı


Kayseri Valiliği ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilen Kentimi Tanıtmaya Gönüllüyüm projesi kapsamında okullarda öğrencilere dağıtılmak üzere hazırlanan Abdullah Ayata’nın Bohçadaki Sırlar adlı kitabı, içeriğindeki uygunsuz ifadeler olduğu gerekçesiyle “tepkiler üzerine” Valilik kararıyla toplatıldı. İki ilçede dağıtılan kitabın “Senin için çıldırıyorum”, “Sen hep böyle mi sevişirsin?”, “Senin de bu sevişmeden tatmin olmadığını biliyorum” gibi ifadelere yer verdiği için toplatıldığı açıklandı.  

Cumhuriyet’te yer alan habere göre konuyla ilgili Valilik, inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıklayarak, “Bazı haber kaynaklarında, ilimizde başlatılan ‘Kentimi Tanıtmaya Gönüllüyüm’ projesi kapsamında okullarımıza dağıtılması planlanan ancak kitap içeriğindeki bazı ifadelerin öğrencilere uygun olmadığı haberinin medyada yer alması üzerine dağıtımı yapılan az sayıda kitap toplatılmıştır. Valiliğimizce konuyla ilgili gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Bohçadaki Sırlar kitabındaki skandal ifadelerin bulunduğu kısımda şunlar yazıyor: “Bu sözlerin üzerine adam bana ormanda ceylan görmüş aç aslan gibi saldırdı. Oturduğumuz kanepenin üzerine uzandık. Üzerimdekileri aceleyle çıkaran Tekin kısa sürede kendisini tatmin ederek yorgun vaziyette yanıma devrildi. Bir süre dinlendikten sonra, ‘Sen hep böyle mi sevişirsin?’ diye sordum.
‘Kusura bakma sen öylesine arzuluyordum ki, kendimi tutamadım. Senin de bu sevişmeden tatmin olmadığını biliyorum.’ “