ODTÜ’den gazeteci Hayri Demir’e sansür

ODTÜ Medya Topluluğu’nun düzenlediği 8. Medya Günleri kapsamındaki panel, rektörlük tarafından gazeteci Hayri Demir’e uygulanan sansür sebebiyle iptal edildi


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, ODTÜ Medya Topluluğu’nun 8. Medya Günleri kapsamında düzenlenecek panelin konuşmacılarından gazeteci Hayri Demir’e sansür uyguladı.

bianet’ten Hikmet Adal’a konuşan Hayri Demir, 17 ve 18 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 8. Medya Günleri’nin tamamen iptal edileceği ve üstü kapalı olarak Medya Topluluğu’nun kapatılacağı yönündeki tehdit nedeniyle panelin gerçekleştirilemediğini belirtti. Kendisine ve Medya Topluluğu’na resmi bir gerekçe sunulmadığını ekledi.

ODTÜ Medya Topluluğu ise etkinlik öncesinde bürokratik izin sürecini olması gerektiği gibi yürüttüklerini ancak son gün rektörlüğün engellemesiyle karşılaştıklarını söyledi.

Hayri Demir’e yönelik sansürün gerisinde üniversitedeki tüm kulüplere iletilen yeni yönetmeliğin olduğunu ve yeni yönetmeliğe göre etkinlik onaylarını artık Kültür İşleri Müdürlüğü’nün değil rektörlüğün verdiğini belirten Medya Topluluğu süreci şöyle aktardı: “Etkinlik onayları için Medya Günleri’ni tasarlamaya çok erken zamanlarda başladık. Yeni yönetmeliğe göre dönem başladıktan sonraki 15 gün içerisinde dilekçe vermemiz istendi. Tüm konuklara davet gönderdik. Belirtilen zaman dilimi içerisinde izin dilekçemizi verdik. Ancak etkinliğin son haftasına kadar rektörlükten ne bir onay ne de bir ret cevabı geldi. Geçen hafta danışman hocamız aracılığı ile onay verildiğini öğrendik. Pazartesi günü, yani etkinlikten üç gün önce Kültür İşleri Müdürlüğü’nden aranarak görüşmeye çağrıldık ve Demir’in oturumunun ‘uygun bulunmadığı’ tarafımıza iletildi. Neden olarak da ‘Dilekçeye eksik bilgi yazmışsınız’ gibi bir argüman sunuldu. Sonuç olarak Demir’in oturumunu iptal etmemizi istediler. Etkinlik gününün sabahında ise Demir’in etkinlik listesinden çıkartılmaması durumunda 8. Medya Günleri’ni düzenlememize izin vermeyeceklerini ilettiler. Hatta Demir’in gelmeyeceğine dair bizden imza istediler. İmzadan sonra dilekçemizi tekrar onaya göndereceklerini söylediler. Topluluğun askıya alınması gibi bir durum oluştu. Bunu direkt dile getirmedi karşı taraf ama pratik ve daha önceki deneyimlerimizden olayın buraya gireceğini hissettik. Diğer oturumları ve topluluğu riske etmemek adına mecburi bir şekilde Demir’i etkinlikten çıkartmak zorunda kaldık. Tüm süreç sözlü olarak yürütüldü. Yani ne ret, ne onay ne de Demir’in etkinlikten çıkartılmasının istenmesine dair resmi bir belge vermediler. Ama ODTÜ’de bu artık olağan bir hale geldi. Biz ODTÜ Medya Topluluğu olarak rektörün değil ODTÜ’nün medyası olduğumuzu tekrardan dile getirmek isteriz. Her türlü baskının ve sansürün karşısında yer almaya devam edeceğiz.”