O Ses Türkiye’de Kürtçe yasağı

TV8’de yayınlanan “O Ses Türkiye” adlı yarışma programına katılan yarışmacılardan Hayri Kasaç, programdaki Kürtçe yasağını anlattı


TV8’de yayınlanan “O Ses Türkiye” adlı ses yarışması programına katılan Hayri Kasaç, programdaki Kürtçe şarkı yasağını ve programda Kürtçe bir şarkı söylemesi sonrasında yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Arjin Dilek Öncel’e anlattı.

Kasaç, programa katıldığı ilk günden beri müzik koçlarına Kürtçe şarkı okumak istediğini söylediğini, fakat yasak olduğu gerekçesiyle buna izin verilmediğini, neden yasak olduğunu sorduğunu fakat bu sorularına yanıt alamadığını ifade etti. Kasaç ayrıca prodüksiyon ekibi tarafından “K”  harflerini söyleyemediği için eleştirildiğini de belirtti.

Kasaç final günü dışında çekilen bütün programların sonradan kurgulanmasından ve istenmeyen yerlerin kesiliyor olmasından dolayı, Kürtçe şarkı söylemek için programın son günü yapılan canlı yayını beklediğini belirtti. Kasaç, programda Kürtçe bir ninni okuduktan sonra programdaki jüri üyeleri ile bir daha karşılaşmadığını, programa yarışmacı olarak katılanların araçlarla kaldıkları otellere bırakıldıklarını, ancak kendisinin o akşam otele bırakılmadığını söyledi.

Kasaç ayrıca programda “Türkiye halklarına selam yolluyorum” demesinden sonra sosyal medyadan tehdit mesajları aldığını ifade etti.