Nejla Demirci’ye gözdağı ve ceza

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde KHK ile işlerinden atılan iki kişinin belgeselini çekerken gözaltına alınan Nejla Demirci, üstü kapalı tehdit ve para cezasının ardından serbest bırakıldı


ONUR YILDIRIM

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yeni belgeselinin çekimleri sırasında, 18 Ocak’ta gözaltına alınan belgeselci Nejla Demirci, Kabahatler Kanununa muhalefetten 259 TL para cezası ile serbest bırakıldı.

Gözaltı sürecini ve yeni belgeselini Susma Platformu’na anlatan Demirci, Temmuz 2017’de başladığı ve üç ayda bitirebileceği belgeseli emniyetin engellemeleri yüzünden altı aydır bitiremediğini söyledi. “Belgeselimde KHK ile işlerinden atılan iki insanı; kardeşim, kardiyolog Yasemin Demirci ile öğretmen Engin Karataş’ı gözlemliyorum” diyen Demirci, itibarsızlaştırılmaya çalışılan bu insanların günlük yaşantılarını ve haklı mücadelelerini aktarmaya çalıştığını belirtiyor.

“Ötekileştirilen, terörist ilan edilen bu insanlar neden ihraç edildiklerini dahi bilmiyorlar” diyen Demirci, çekim süreci boyunca daha önce de gözaltına alındıklarını vurguluyor:  “İlk olarak 6 Ekim’de gözaltına alındık. Bir sürü sorgu sual, prosedür dayatmasıyla beni saatlerce emniyette tuttular. ‘Bu çekimleri kimin için yapıyorsun, nerede yayınlanacak, iznin var mı?’ gibi belgeselcinin özgürlüğünü kısıtlayan sorular sordular. Kaymakamlığa bir bilgilendirme dilekçesi yazacağımı belirtmem üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden serbest bırakıldık.”

Bodrum Kaymakamlığı’na vermiş olduğu bilgilendirme dilekçesine rağmen kendisinin ve belgesel ekibinin çalışmalarının emniyet görevlileri tarafından sürekli olarak engellendiğini belirten Nejla Demirci, “Polisler sürekli müdahalelerde bulunarak çekim yapmamızı engelliyor, kameralarımız kapatılıyor. 6 Ekim’de gözaltına alındığım sırada parmağım incindi, aylardır parmağımı kullanamıyorum. Yaşadığım problemler sadece yerel yöneticilerle sınırlı değil. Belgesel Sinemacılar Birliği’yle iletişime geçip yaşadıklarımı aktardım. Onlar da İçişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’na, uygulanan hukuksuz engellemeler hakkında dilekçe yazıp bilgi istediler fakat iki bakanlıktan da bir yanıt gelmedi” diyor.

18 Ocak’ta Engin Karataş, Yasemin Demirci, Demirci’yi destekleyen hastaları ve belgesel ekibinden isimlerle birlikte 17 kişi gözaltına alındıklarını söyleyen Nejla Demirci, TEM Şube Müdürü tarafından ‘Yakında büyük bir sorun yaşayacaksın, teröre ve teröristlere destek veriyorsun, bu işleri sen organize ediyorsun, herkesle görüşüyorsun’ gibi sözlerle üstü kapalı tehdit edildiğini vurguluyor. Demirci belgesel çektiği için kendisine ceza kesildiğini ama tüm baskılara rağmen belgeseli bitireceğini söylüyor: “Emniyette belgesel hakkında çeşitli sorular sorduktan sonra ‘Bir daha o meydana çıkmayacaksınız, bundan sonra çekim yapmayacaksınız’ diyerek Kabahatler Kanununa muhalefetten her birimize 259 TL para cezası keserek serbest bıraktılar. Barışçıl bir şekilde sesini duyurmaya çalışan insanların belgeselini yapıyorum. Kameramla çekim yaptığım için ‘kabahatli’ oluyorum ve para cezasına tabi tutuluyorum. Bundan sonrası bu belgesel için bilinmezlik. Hakkımı aramaya devam edeceğim bu belgeseli tüm baskılara rağmen bitireceğim.”