Melike Şahin Atatürk’e Saygı projesinden çıkarıldı

İBB’nin öğretmenler için düzenlediği konsere “şiddetli rüzgâr” gerekçesiyle çıkmayan Melike Şahin, Atatürk’e Saygı Albümü projesinden çıkarıldı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) öğretmenler için 2 Aralık 2023 günü Feshane’de düzenlediği Melike Şahin konseri iptal edilmişti. Melike Şahin konser iptalinin belediye yetkilileri ile ekibinin şiddetli rüzgâr nedeniyle riskli buldukları için iptal edildiğini açıkladı. Ardından İBB, Melike Şahin’in ekibini ikna edemedikleri için konserin iptal edildiğine dair bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama sonrası Melike Şahin hakkında yoğun eleştiriler olmuştu. “Atatürk’e Saygı Albümü” projesinden de çıkartıldığı duyuruldu.

“Atatürk’e Saygı Albümü” projesinin yapımcısı Murat Yıldırım, Sabah gazetesine yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Geleceğe miras kalacak bir çalışmaya imza atıyoruz. Ata’nın sevdiği şarkılar ‘Vasiyet’ albümünde dokuz çok değerli sanatçı tarafından seslendiriliyor. Bir şarkı için de Melike Şahin’e teklifte bulunmuştuk. Ama onu projemizden çıkardık. Öğretmenlere saygısızlık, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e de yapılmış demektir.”

İBB’nin açıklaması sonrası yoğun eleştiriler alan Melike Şahin sosyal medya heabından ikinci bir açıklama yaparak hedef tahtasına konulduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Cumartesi akşamı yaşanan rezaletle ilgi ben de bir şeyler söylemek istiyorum. Çünkü hem bir özür borcum var hem de çok büyük bir haksızlığa uğradım. Bunu benim ağzımdan da dinlemenizi isterim. Öncelikle o akşam alana gelen binlerce öğretmenimizden çok çok özür dilerim. Öyle ya da böyle, onun hatası bunun hatası, evet benimle hiç ilgisi yok ama sonuçta benim konserimdi ve siz bu rezaleti yaşamak zorunda kaldınız. Tüm samimiyetimle söylüyorum çok özür dilerim.

Ama size yansıtıldığı gibi rüzgar esti sahneye çıkmadı gibi bir şey yok. Sahnenin sağında ve solundaki led ekranlar, hoparlörler, enstrümanlar, rüzgar vurduğu zaman bunların hepsinin sallandığı, can güvenliğinin olmadığı bir durum vardı. Sadece bizim açımızdan değil, dinleyiciler de bundan zarar görebilirdi. Herhangi birisinin üzerine yıkılabilirdi.

Gün boyunca ekibim can güvenliği temalı bir iletişim tutturmaya çalışmışken karşı tarafın tepkisi, yaptığı açıklama gerçekten beni çok şaşırttı ve üzdü. Ben resmen hedef tahtasına konuldum. Hakkımda karalama kampanyası başlatıldı. Benim bu konuyla alakam bile yok. Hakikaten o açıklamayı o üslupla yazan kişiye gerçekten teessüf ederim. Bu konuda ben çok konuşurum ama bir yerde kendimi durdurmaya çalışıyorum.”

Yani sizin anladığınız gibi şımarıkça bir sebepten konsere çıkmadım gibi bir durum yok. Olamaz zaten böyle bir şey. Biz sabah bayram günü gibi yaşasın bugün konsere çıkacağız diye dört dönüyoruz. Biz de çok üzülüyoruz. Zaten günlerdir moralim yerlerde. Dinleyenlerimden çok özür diliyorum. İsmim böyle bir skandalla anıldığı için çok kötü hissediyorum. Bu kadar emekle, özveriyle işlemişim, örmüşüm, büyütmüşüm kariyerimi. Gerçekten çok utanç verici bir akşam yaşandı. Telafi yollarımızı buluruz atlatırız. Çok üzgün olduğumu belirtmek istedim. Geçmiş olsun diyen herkese çok teşekkür ederim. Çok üzgünüm.”