Mehmet Baransu hakkında gerekçeli karar açıklandı: Mahkeme ‘bilgileri verme şeklini’ beğenmedi

Gazeteci Mehmet Baransu, Mersin Limanı’na gelen GDO’lu pirinçleri haber yaptığı gerekçesiyle 19 yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Mersin’de aralarında Baransu’nun da bulunduğu 77 sanıklı davanın gerekçeli kararında yer alan bazı ifadeler dikkat çekti


Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde beşi tutuklu onu firari 77 sanığın yargılandığı ve 51’inin hapse mahkum edildiği davanın gerekçeli kararı tamamlandı. Mehmet Baransu bu davadan ‘gizliliği ihlal’, ‘yasaklanan bilgileri açıklama’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından toplamda 19 yıl altı ay hapis cezası almıştı. Tamamlanan gerekçeli kararda, Baransu’nun ‘ByLock kullandığı’ ve ulaştığı istihbarat görevlilerince oluşturulan gizli belgeleri nasıl aldığı tespit edilemese de gazetecilik değil ‘örgütsel saiklerle davrandığı’ ifadeleri yer aldı.

Kararda, Baransu’nun firari eski Mersin İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya’dan harici bellek aldığı iddiası da başka delil bulunamadığı için sadece tanık ifadelerine dayandırıldı. Ayrıca aynı şubede büro amirliği yapan ve 35 yıl altı ay hapis cezasına çarptırılan İlyas Avcı ile görüştüğüne yönelik tanık ifadelerinin de olduğu iddia edildi.

BARANSU ‘İÇERİĞİ DENETLENEMEYECEK’ İDDİALARI ÖNE SÜRMÜŞ

Jailed Journos’da yer alan habere göre Baransu’nun yaydığı belgelerin gizli kalması gereken istihbarat çalışması olduğunun, kullandığı harici bellekte de bilgi notları ve belgelerin yer aldığının öne sürüldüğü kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Belgelerin bir kısmının, Mersin İstihbarat Şube Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalara ilişkin olup istihbarat görevlilerince oluşturulan belgelerle birebir aynı olduğu, yine istihbarat çalışmaların altına not olarak düşülen kanun hükmünü içerdiği, bir kısmının Mersin KOM Şube Müdürlüğünün bilgisayarında olan belgedeki konulardan oluştuğu, bazı evrakların da sunulan belgelerle bire bir aynı olduğu tespit edilmiştir.”

Gerekçeli kararda, belgelerin sanığa ‘örgütsel saiklerle’ geçtiği ve bir kısmının örgütün amaçları doğrultusunda açıklandığı anlatılarak, Baransu’nun Taraf gazetesi ve Twitter hesabından kişilerin masumiyet karinesini çiğnediği, örgütsel amaçla ve kamuoyu oluşturmak için soruşturmadaki bilgileri açıkladığı, içeriği denetlenemeyecek şekilde iddialar ileri sürdüğü ifade edildi.

BELGELERİN EMNİYET BİRİMLERİNDEN NASIL ALINDIĞI TESPİT EDİLEMEMİŞ

Kararda, sanığın ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan da 13 yıl altı ay hapse çarptırıldığı anımsatılarak, bunun gerekçesiyle ilgili ayrıca aşağıdaki ifadelere de yer verildi:

“Sanığın, birden fazla kez, devlet imkanlarıyla ulaşılabilen gizli bilgi ve belgeleri emniyet birimlerinden tespit edilemeyen şekilde aldığı, örgütün davranış planı doğrultusunda kamuoyu algısı oluşturmak üzere gerek gazetedeki yazılarıyla gerekse de Twitter üzerinden bunları paylaştığı, ByLock kullandığı, örgütle organik bağının bulunduğu kanaatine varılmıştır. Sanığın, süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gösteren eylemleriyle birlikte değerlendirildiğinde ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılmasına karar verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.”