Kürt PEN’den Hasip Yanlıç kitaplarıyla gözaltına alındı

Kürtçe dil eğitmeni ve yazar Hasip Yanlıç, evinde gözaltına alındı. Yanlıç’ın evinde yapılan aramada Hasan Cemal’in “Delila” kitabıyla birlikte beş kitaba daha el konulduğu belirtildi.


SUSMA/ DİYARBAKIR

Diyarbakır’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt Pen üyesi Kürtçe dil eğitmeni-yazar Hasip Yanlıç, evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Evinde yapılan aramada Hasan Cemal’in “Delila” adlı kitabına da el konulduğu belirtildi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Bağcılar mahallesinde Salı günü sabah saatlerinde KHK ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt Pen üyesi yazar Hasip Yanlıç’ın evine yapılan operasyonla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen Yanlıç, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde tutuluyor.

Müvekkili hakkında bilgi veren Avukat Devran Matyar, müvekkilinin dosyasına gizlilik kararı getirildiğinden dolayı dosya içeriğine ulaşamadıklarını belirtti. Matyar, Yanlıç’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesinde akademik Kürtçe eğitim verdiğini ve “Örgüt propagandası” iddiası ile gözaltına alınmış olabileceğini söyledi. Gözaltına alındığı günden bu yana müvekkili ile iki defa görüştüğünü kaydeden Matyar, gelecek Salı gününe kadar gözaltı süresinin uzatıldığına dikkat çekti.