Kültür-sanat gazetecileri PR şirketlerine tepki gösterdi

Kültür-sanat gazetecileri, PR’cıların haberi özne olmaktan çıkarmalarını eleştirdi


PR şirketlerinin kurmaya çalıştığı ilişkilerdeki etik sorunlar ve ‘haber’in özne olmaktan çıkması ve bir çeşit reklam metası olarak görülmesi üzerine Kültür Sanat Gazetecileri Platformu bir açıklama yayımlama ihtiyacı duydu.

Platformun sosyal medyadan “elden ele” diyerek paylaştığı açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Basınımızda kültür-sanat bölümleri her geçen gün azalırken bazı iletişim danışmanlarının ve organizasyon şirketlerinin mecralar ile gazeteciler arasında anlam veremediğimiz hiyerarşiler kurduğunu ve yaptırımlar uyguladığını görüyoruz. Unutulmamalıdır ki, basınımızda ister yazılı basında çalışsın isterse dijitalde, her kültür-sanat emekçisi iletişim danışmanlıkları tarafından ölçülemeyecek değere sahiptir. Bundan dolayı bu değeri azaltmaya çalışan, sanatsal faaliyetlerle ilgili işin salt reklam ve pazarlama kısmına odaklanan, gazeteciler ile “haber” aracılığı ile iletişimde olduğunu hatırlamakta güçlük çeken iletişim danışmanlarıyla sağlıklı bir ilişkinin kurulamayacağı çok açıktır.

Kültür-sanat gazetecileri olarak bundan söyle meslektaşlarımıza saygısızlık yapan, gazetecileri manipüle etmeye çalışan iletişim danışmanları ile herhangi bir iş ilişkisi kurmayacağız. ”