Kanun Hükmü’ne Ankara ve İstanbul’da da yasak geldi

19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış filmi olan belgeselin gösterimi önce Çankaya, ardından da Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlıklarınca yasaklandı


19.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Ankara programının açılış filmi olan “Kanun Hükmü” belgeseli, gösterimine bir saat kala (2 Mayıs) önce Çankaya Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Belgeselin gösterimi festival kapsamında ertesi gün de (3 Mayıs) İstanbul’daki Kadıköy ve Beyoğlu ilçe kaymakamlıkları tarafından yasaklandı.

Yönetmen Nejla Demirci’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden alınan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesini anlattığı belgeselin sansürlenmesine gerekçe olarak “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” gösterildi. 

İşçi Filmleri Festivali ekibi yasak kararını bir açıklamayla kınadı. Açıklamada “Sansürün karşısında konumlanmış bir festival olarak bu hukuksuz yasaklama kararını kınıyor, yönetmen Nejla Demirci ile dayanışma içinde olduğumuzu yineliyoruz” ifadelerine yer verildi.