Halk ozanları da salgında çevrimiçi

Halk ozanları da salgına rağmen üretmekten vazgeçmedi; onlar da karantina günlerinde internetten atışmalarına devam ediyor


Salgından korunmak için evlerinde kalarak tedbirlere uyan halk ozanları, internet üzerinden sazlarıyla karşılıklı olarak  türkülerini, atışmalarını, beyitlerini paylaşıyorlar. Salgının yol açtığı olumsuzluklara karşı çözüm üreten ve beyitlerinde virüsü konu alan halk ozanları, hem Anadolu kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasına hem de aşıklık geleneğinin yaşatılmasına katkı sunuyor.

‘DEMOKRASİDE ÇARELER TÜKENMEZ’

Aşık Mevlüt Mertoğlu, geçmişteki ustaların izinden ilerlemeye çalıştıklarını ifade ederek şunları söylüyor, “Aşıklık geleneği bizim adetimiz ve kültürümüzdür. Bizi Covid-19 engelleyemez, demokraside çareler tükenmez. İnsanlarımız yan yana gelemese de sosyal medya ve uzaktan iletişim araçlarıyla iletişim kurar” dedi.

‘İNTERNET ÜZERİNDEN ATIŞIYORUZ’

Teknolojinin imkanlarını kullanarak aşıklık geleneğini devam ettirdiklerini anlatan Mertoğlu, şunları kaydetti:

“Ben ve arkadaşlarım evden internet üzerinden iletişim kurarak atışıyoruz. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. İnsan olarak bir çatı altında yaşamasını bilelim. İnsan olarak birbirimizi sevmemiz gerekiyor. Bu, salgın bir süreç ve gelip geçecektir”

‘BU SANAT HER ŞARTTA DEVAM EDECEKTİR’

Aşık Mevlüt İhsan Taş da dünyanın ve ülkenin salgın nedeniyle zor günler yaşadığını belirtti. İnsanların salgın sürecinde moralinin bozulmaması gerektiğini dile getiren Taş, şöyle konuştu:

“Şartlar ne olursa olsun, ayakta kalma, umudumuzu yitirmeme ve moralimizi yüksek tutma bağlamında gereğini en iyi şekilde yapan milletiz. İmkan varsa mümkünü de vardır. Aşıklık geleneğini ve edebiyatının sürdürülmesine salgın dahil hiçbir illet ve zillet darbe vuramayacaktır. Bu sanat her şartta devam edecektir ve bu gemi menziline erecektir.”