Grup Yorum, merkezlerine baskın yapıldığını duyurdu

Grup Yorum Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 13 Aralık 2021’de İdil Kültür Merkezi’ne polis baskını düzenlendiğini ve grubun dokuz üyesinin gözaltına alındığını duyurdu


Grup Yorum’un resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada grubun sanat çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi’ne 13 Aralık 2021 tarihinde polis tarafından baskın yapıldığı ve gruptan dokuz kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Grubun açıklamasının tamamı şu şekilde:

“YAŞADIĞIMIZ BASKINA DAİR AÇIKLAMAMIZDIR.

13 Aralık günü İdil Kültür Merkezi’ne bir ülkeyi işgal edercesine itfaiye araçları, Toması, sivil-resmi polis araçları ve akrepleriyle birlikte Grup Yorum’un devrimci sanat çalışmalarını yürüttüğü merkezimize baskın düzenlendi. Saldırılarının nedeni halktan korkularıdır. 36 yorum tarihi gözaltı, tutuklamalarla ve her türlü yasaklara saldırılara baskılara karşı direniler tarihidir. Emperyalizm ve faşizm içerisinde olduğu yönetememe kriziyle ve Grup Yorum’un mücadelesinin dünya ölçeğinde sürdürmesinin hazımsızlığıyla bir kez daha saldırdı.

AKP iktidarı Grup Yorum’u halktan tecrit edip, yalnızlaştırmak, terörize edip imha etmek istiyor. Sadece OHAL sürecinde kültür merkezimiz 15 kez basıldı. Enstrümanlarımız paramparça edildi. Halkın dayanışmasıyla her seferinde daha iyisini yaptık. 13 Aralık tarihindeki baskında 9 arkadaşımız gözaltına alındı. Enstrümanlarımızı parçalamakla kalmayıp çaldılar! Bunun adı hırsızlıktır. AKP’nin polisi suç işlemektedir.

Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını ve derhal enstrümanlarımızı geri istiyoruz! Faşizmin saldırıları boşunadır. Halkımızın açlık yoksulluk ve adaletsizliğe mahkum edilmesine izin vermeyeceğiz. Asla teslim olmayacağız.

KAHROLSUN FAŞİZM YAŞASIN TÜRKÜLERİMİZ!” [Metnin diline dokunulmamıştır.]